NURD: Dziś policyjna akcja na Podkarpaciu. Co będzie sprawdzane?

2020-01-23 8:48 Sylwia Indycka-Rosół
NURD: Dziś policyjna akcja na Podkarpaciu. Co będzie sprawdzane?
Autor: Pixabay

Dziś na drogach będzie więcej patroli niż zwykle. To cykliczna akcja. Mogą posypać się mandaty. Wszystko po to, by było bezpieczniej.

Uwaga kierowcy i piesi. Dziś na drogach Podkarpacia będzie prowadzona akcja Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Wszystko po to, by piesi byli jeszcze bardziej bezpieczni. Co ważne, w 2019 roku było mniej wypadków z pieszymi niż rok wcześniej, ale to nie znaczy, że nie dochodziło do tragedii.

NURD - co będzie sprawdzane?

Patroli policyjnych można spodziewać się głównie w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Kierowcy będą instruowani, jak zachowywać się w obrębie pasów, piesi otrzymają wskazówki odnośnie odblasków i ograniczonego zaufania do pojazdów:

"Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania" - informuje zespół prasowy Podkarpackiej Policji.

Będą pouczenia, ale i mandaty. Wszystkim nam wyjdzie to jednak na dobre.