Nowy projekt WUP w Rzeszowie. 80 cudzoziemców otrzyma pomoc w znalezieniu pracy

2022-08-12 17:49
80 cudzoziemców z podkarpacia otrzyma pomoc w znalezieniu pracy. Nowy projekt WUP w Rzeszowie
Autor: Pixabay

Projekt zakłada, że 80 cudzoziemców uzyska pomoc w znalezieniu pracy. - To w ramach projektu, który realizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Co najmniej połowę uczestników szkolenia stanowić będą obywatele Ukrainy – poinformował w piątek dyrektor WUP Tomasz Czop.

Projekt, który realizuje rzeszowski WUP nosi nazwę "Razem możemy więcej – program aktywizacyjny województwa podkarpackiego dla cudzoziemców". Jego realizacja kosztować będzie blisko 850 tys. zł, pieniądze pochodzić będą z rezerwy Funduszu Pracy. Jak tłumaczył Tomasz Czop, umowa na realizację projektu została podpisana z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, w ramach konkursu ogłoszonego przez ten resort dotyczącego aktywizacji cudzoziemców.

- Złożona przez nas oferta spotkała się z zainteresowaniem i została rekomendowana do dofinansowania. Projekt jest adresowany do cudzoziemców legalnie przebywających na terenie Podkarpacia. Co najmniej połowę uczestników projektu będą stanowili obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce w związku z wojną na terenie tego kraju i są w szczególnie trudnej sytuacji życiowej – dodał.

Skandaliczny atak na ratownika na kąpielisku

80 cudzoziemców z Podkarpacia otrzyma pomoc

Uczestnikami projektu będzie w sumie 80 cudzoziemców. Każdy otrzyma pomoc doradcy zawodowego, a także wsparcie psychologiczne. Jak dodał Czop, w ramach projektu odbędą się też warsztaty aktywnego poszukiwania pracy oraz przedsiębiorczości.

Uczestnicy będą mogli skorzystać również ze szkolenia językowego. Otrzymają też wsparcie w formalnościach związanych z uznawaniem wykształcenia i kwalifikacji. W trakcie spotkań uczestników z doradcą zawodowym i psychologiem będzie możliwość skorzystania z tłumacza języka obcego – zaznaczył Czop.

Rozpoczęcie rekrutacji planowane na wrzesień

Jak podkreślił Czop, poza realizacją tego projektu, w urzędzie trwają również prace nad utworzeniem Podkarpackiego Centrum Integracji Cudzoziemców. – Kompleksowe wsparcie znajdą w nim obywatele Ukrainy, którzy od momentu rosyjskiego ataku na ich ojczyznę znajdują się na terenie Podkarpacia. Wstępne założenia zyskały już akceptację Komisji Europejskiej – dodał.

W podkarpackich urzędach pracy do tej pory zostało zarejestrowanych 1661 obywateli Ukrainy. Dotychczas w regionie legalną pracę podjęło ok. 12,4 tys. Ukraińców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE