Nowe zmiany w Kodeksie pracy. Nie chodzi tylko o urlopy

i

Autor: pexels

Nowe zmiany w Kodeksie pracy. Nie chodzi tylko o urlopy

2023-01-13 10:58

Razem z początkiem roku w życie zaczynają wchodzić kolejne zmiany w prawie. Jedną z nich jest przyjęta przez rząd we wtorek 20 stycznia nowelizacji Kodeksu pracy. Co w praktyce przyniesie ona dla pracowników? Przyjęte zmiany zakładają poprawę warunków pracy, m.in. dzięki zapewnieniu przewidywalnych i przejrzystych warunków wykonywania obowiązków.

Prawodawcy na początku 2023 roku postanowili pochylić się nad warunkami pracy pracowników. Wprowadzone zmiany mają je polepszać. W jaki sposób? Na liście wielu poprawek znalazła się m.in. zmiana liczby dni dostępnego urlopu. Nowelizacja zakłada dodatkowo, że na polepszenie warunków pracy wpłynie pozytywnie ich przejrzystość i przewidywalność.

Przejrzyste warunki pracy

Nowe zasady wprowadzone wtorkową nowelizacją nakładają na pracodawcę obowiązek przekazania pracownikowi dokładnych informacji na temat zatrudnienia. Przykładowo mogą dotyczyć koniecznych szkoleń, wymiaru płatnego urlopu, obowiązujących procedur. Pracodawca musi zrobić to w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Bardziej stabilne zatrudnienie

Co jeszcze zmieni się w Kodeksie pracy? Przyjęta we wtorek nowelizacja przyznaje pracownikom, którzy pracowali w danej firmie przez minimum 6 miesięcy, prawo do wnioskowania raz do roku o zmianę formy zatrudnienia na bardziej stabilną, bezpieczniejszą. W praktyce oznacza to, że osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas określony, może starać się o przejście na umowę o pracę na czas nieokreślony. Prawo przyznaje pracodawcy miesiąc na udzielenie odpowiedzi na wniosek. Ma mieć ona formę pisemną i zawierać uzasadnienie.

Praca dla wielu pracodawców

Kolejna ważna zmiana, którą wprowadza nowelizacja, szczególnie powinna zainteresować osoby pracujące w więcej niż jednym miejscu. Prawo będzie teraz chroniło pracowników wykonujących swoją pracę dla różnych pracodawców. Zmiany wprowadzają zakaz ograniczania pracownikowi prawa do pozostawania w stosunkach pracy z wieloma pracodawcami.

Praca psów policyjnych