Nowe technikum w Jarosławiu. To reaktywacja po latach

i

Autor: Google Street View

Wydarzenia

Nowe technikum w Jarosławiu. Będzie reaktywowane po latach

2023-03-23 13:41

Od nowego roku szkolnego 2023/2024 w Jarosławiu, po wieloletniej przerwie, reaktywowane zostanie Technikum Drogowe. Nabór do pierwszych klas ruszy już w maju.

Reaktywacja technikum w Jarosławiu

Technikum Drogowe w Jarosławiu funkcjonować będzie w ramach Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych. Dyrektor placówki Renata Tomaka-Pasternak zwraca uwagę na to, że jest to znana i ceniona w regionie szkoła, z bogatymi tradycjami.

Nadchodzący rok szkolny będzie dla nas szczególny – po 13 latach reaktywujemy kierunek Technik Budowy Dróg. Pracujemy na tym intensywnie. Nawiązaliśmy współpracę ze znaczącymi firmami i Politechniką Rzeszowską, i już na tym etapie śmiało mogę powiedzieć, że nasza oferta edukacyjna przedstawia się nadzwyczaj obiecująco i atrakcyjnie – zauważyła Tomaka-Pasternak.

Dyrektorka technikum dodaje, że reaktywowanie kierunku będzie dla szkoły powrotem do źródła. Jego początki sięgają 1940 roku. To także szansa na nowe możliwości i wyzwania oraz zdobycie cennej wiedzy i praktycznych umiejętności w tej dziedzinie. W rozmowie z PAP wyjaśniła, że kierunek wygasł trzynaście lat temu, gdyż nie nie było odpowiedniego zainteresowania ani potrzeb na rynku pracy.

Technik drogowy to oczekiwany kierunek na rynku pracy 

Jak podkreśla starosta jarosławski Stanisław Kłopot, obecnie technik drogowy to bardzo oczekiwany na rynku pracy kierunek.

Przesłanką do wznowienia tego kierunku jest ogromne zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę techniczną i inżynieryjną, ciągły rozwój infrastruktury komunikacyjnej kraju, budowa kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych, trakcji kolejowych, ale również tysięcy kilometrów dróg lokalnych – zaznaczył starosta.

Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w starostwie powiatowym w Jarosławiu Marta Kurpiel, zwróciła uwagę, że wybór szkoły, w której będą się uczyć przyszli drogowcy, był oczywisty, nie tylko ze względu na jej nazwę, ale także na jej bogate tradycje.

Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych za dwa lata świętować będzie 85-lecie swojej działalności. Jej historię tworzyła przez dziesięciolecia wybitna kadra pedagogiczna, zaś z ław szkolnych wyszli znani geodeci, jak również specjaliści od budowy mostów i dróg. I ta druga tradycja powraca – zaznaczyła Kurpiel.

W projekcie uczestniczy m.in. firma STRABAG, która będzie odpowiedzialna za opiekę zawodową nad uczniami. Dyrektor techniczny firmy Maciej Łukaszek zauważył, że przyszli absolwenci Technikum Drogowego zostaną wyposażeni w najbardziej aktualną wiedzę, którą przekażą im doświadczeni przedstawiciele branży. W projekt zaangażowani są także m.in. starostwo powiatowe w Jarosławiu, Wydział Budowy Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie.

ZOBACZ: Ranking najlepszych pierogów

Krzysztof Jackowski mówi o tym co spotka Jarosława Kaczyńskiego w 2023 roku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE