Nowe świadczenie dla małżeństw

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Twoje finanse

Nowe świadczenie dla małżeństw. Jakie wymogi trzeba spełnić? Nawet kilka tysięcy złotych

2024-02-23 14:39

Czy będzie dodatek dla małżeństw z długim stażem? Pierwsze prace nad dodatkiem, jeszcze w 2023 roku, nie dostały zielonego światła. Pod koniec stycznia 2024 roku komisja na nowo prowadziła rozmowy w sprawie dodatku dla małżeństw. Dodatek za staż małżeński może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Ile dokładnie? Podano konkretne stawki.

Spis treści

  1. Czy będzie dodatek dla małżeństw?
  2. Dodatek za staż małżeński. Ile wyniesie?
  3. Czy będzie dodatek dla małżeństw z długim stażem? Różne opinie

Czy będzie dodatek dla małżeństw?

Dodatek dla małżeństw z długim stażem byłby uhonorowaniem i formą uznania za lata małżeństwa, które są wzorem na społeczeństwa. Prace nad dodatkiem dla małżeństw rozpoczęły się już w 2023 roku, gdy do Sejmu wpłynęła petycja w tej sprawie. Wówczas na stronie Senatu można było przeczytać, że „świadczenie byłoby wypłacane z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, na wniosek małżonków udokumentowany zaświadczeniem z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzającym ich staż małżeński". Sprawę dodatku na nowo poruszył „Fakt”, który przekazał, że senacka komisja prowadziła w sprawie dodatku dla małżeństw rozmowy 31 stycznia 2024 roku i ma być zaopiniowana przez MRiPS. Ile wyniesie dodatek dla małżeństw z długim stażem? Kwoty rzędu kilku tysięcy złotych mogą trafić na konta wieloletnich małżeństw. Konkretne stawki za staż małżeństwa podajemy poniżej.

ZOBACZ: Barometr zawodów 2024 na Podkarpaciu. Tych pracowników brakuje

Dodatek za staż małżeński. Ile wyniesie?

Czy po 50 latach małżeństwa należy się dodatek? Według nowego projektu to właśnie 50-letni staż małżeństwa będzie uprawniał do ubiegania się o dodatkowe pieniądze. Jakie stawki podano?

  • 5 tysięcy złotych - za 50 lat małżeństwa
  • 5,5 tysięcy złotych - za 55 lat małżeństwa
  • 6 tysięcy złotych - za 60 lat małżeństwa
  • 6,5 tysięcy złotych - za 65 lat małżeństwa
  • 7 tysięcy złotych - za 70 lat małżeństwa
  • 7,5 tysięcy złotych - za 75 lat małżeństwa
  • 8 tysięcy złotych - za 80 lat małżeństwa

Czy będzie dodatek dla małżeństw z długim stażem? Różne opinie

Bonus za staż małżeński budzi zarówno pozytywne jak i negatywne opinie. Dodatkowe pieniadze pomogłyby seniorom w codziennym życiu, pokryłyby koszty związane z opieką zdrowotną i leczeniem. Jolanta Piotrowska z KO w rozmowie z „Faktem” powiedziała, że dodatek dla małżeństw byłby uhonorowaniem wieloletniego stażu.

Pojawiają się też negatywne opinie, które mówią o ryzyku. Osoby samotne mogłyby poczuć się pominięte i nie wszystkie pary miałyby szanse równo skorzystać z dodatku za staż małżeński. Co więcej, są pytania o źródła finansowania programu i kosztów jakie niósłby za sobą.

P. MATYSIAK: RZĄD JEST ZA DUŻY