Nowe emerytury w Polsce?

i

Autor: Unsplash.com

Twoje finanse

Nowe emerytury w Polsce i Ogólnopolska Karta Seniora. Co nowego w emeryturach 2024?

2023-11-30 13:38

Emerytura bez podatku do poziomu wysokości płacy minimalnej bądź do 6 tys. zł miesięcznie; emerytura wdowia oraz Ogólnopolska Karta Seniora - to kolejne propozycje programowe przedstawione w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego w ramach Dekalogu polskich spraw.

Spis treści

  1. Co nowego w emeryturach 2024?
  2. Emerytura bez podatku 2024
  3. Emerytury wdowie zmiany
  4. Do czego uprawnia ogólnopolska karta seniora?

Co nowego w emeryturach 2024?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w emeryturach. Mimo że jego powierzona przez prezydenta misja sformułowania rządu nadal trwa, Morawiecki zapowiedział zmiany, które byłby gotowy wprowadzić. - Polityka społeczna powinna być poza sporem politycznym. Apeluję do parlamentarzystów, proponuję wam realizację waszych punktów programowych – mówił premier.

Mamy gotowe ustawy, złożymy je we wtorek w Sejmie: wakacje kredytowe na 2024, zamrożenie cen energii elektrycznej, przedłużenie 0 VAT na żywność. Chcę spotkać się z marszałkiem Sejmu m.in. w tej sprawie – dodał.

Wśród proponowanych zmian, premier Mateusz Morawiecki wspomniał o zmianach w emeryturach. Co nowego czeka nas w tym temacie w 2024 roku?

Emerytura bez podatku 2024

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje w zakresie wsparcia rodzin i seniorów. Pierwszą z zapowiedzi jest emerytura bez podatku do poziomu wysokości płacy minimalnej bądź do 6 tys. zł miesięcznie. - Jesteśmy w stanie podnieść rękę za jednym i za drugim postulatem - zapewnił.

Emerytury wdowie zmiany

Druga propozycja, która padła z ust premiera Mateusza Morawieckiego to emerytura wdowia.

To postulat Lewicy, czyli uzupełnienie emerytury o dodatkowe świadczenia w przypadku odejścia jednego z małżonków. Jesteśmy w stanie również wypracować tutaj pieniądze - podkreślił premier.

Według założeń Lewicy z kampanii wyborczej, emerytura wdowia miałaby przysługiwać po śmierci małżonka. Wówczas partner mógłby zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek w wysokości 50 procent renty po mężu, albo żonie. Drugim rozwiązaniem jest renta po małżonku i dołożenie do tego 50 procent wysokości własnej emerytury.

Do czego uprawnia ogólnopolska karta seniora?

Trzecią propozycją przedstawioną przez Morawieckiego jest wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Seniora na wzór Karty Dużych Rodzin.

To jest ta nasza propozycja dotycząca sfery życia bardzo mocno rodzinnego, międzypokoleniowego, solidarności międzypokoleniowej - mówił Morawiecki.

Karta Dużej Rodziny aktualnie to nic innego, jak system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin powyżej trzech osób. Z KDR można korzystać zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych, a jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty firm m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.

ZOBACZ: Województwo podkarpackie przestanie istnieć? Zaskakująca propozycja nowego podziału Polski

G. ANCYPAROWICZ: W NBP NIE MA KONFLIKTU
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE