Niedziela handlowa w dniu ważnego katolickiego święta

i

Autor: Pixabay.com

Wielkanoc 2023

Niedziela Palmowa a sklepy otwarte! Najbliższa niedziela handlowa przypadnie w ważnym dniu. Co na to przepisy?

2023-04-01 14:06

Niedziela handlowa, która przypada na 2 kwietnia zbiega się datą z ważnym katolickim świętem, czyli Niedzielą Palmową. To istotny dzień dla katolików, który rozpoczyna Wielki Tydzień. Odbywają się także uroczyste procesje. Jak się okazuje, w niedzielę będzie można też zrobić zakupy, a pracownicy marketów pójdą do pracy. Co na to przepisy?

Niedziela handlowa w Niedzielę Palmową, to święto rozpoczynające Wielki Tydzień

W trakcie 2023 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych. Te przypadają na 9 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia, 24 grudnia. W kwietniu będą dwie niedziele z otwartymi sklepami. Jedna z nich przypada na ważne katolickie święto, a chodzi o Niedzielę Palmową. To istotny dzień dla katolików, którzy rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas wyciszenia przed najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym, jakim jest Wielkanoc. Co na ten temat mówią przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta? Czy Niedziela Palmowa jest wyłączona z zakazu handlu? 

Czy można pracować w Niedzielę Palmową?

Zbieżność tych dat została przewidziana w przepisach mówiących o zakazie handlu w niedzielę i święta. W art. 7 ustawy możemy przeczytać, że zakaz pracy w handlu nie dotyczy siedmiu niedziel w roku:

  • w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem
  • w Niedzielę Palmową, czyli ostatni a niedzielę przed Wielkanocą
  • w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Daty Niedzieli Palmowej i niedzieli handlowej zbiegały się także w poprzednich latach. W 2022 roku, 10 kwietnia obchodzono początek Wielkiego Tygodnia wraz z niedzielą handlową. Podobnie było w 2021 roku, gdy 28 marca początek najważniejszego dla katolików czasu zbiegał się z dniem, w którym pracownicy sklepów musieli przyjść do pracy.

Niedziela Palmowa 2023

Niedziela Palmowa to dla katolików uroczysty dzień, w którym świętują wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia odbywają się uroczyste msze święte, które rozpoczynają się obrzędu poświęcenia palm. Następnie po polskich ulicach przechodzą procesje, które mają przypominać o wydarzeniach z Jerozolimy.

Niedziela Palmowa, nazywana inaczej Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. Jest to święto ruchome, które przypada corocznie na 7 dni przed Wielkanocą.

Kiedy Wielkanoc 2023?

Święta Wielkanocne w 2023 roku przypadają na 9 kwietnia. Dzień później, czyli 10 kwietnia obchodzić będziemy Poniedziałek Wielkanocny.

Akcja sprzątania brzegów Dunajca w Nowym Sączu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE