Studenci wracają do nauki zdalnej

i

Autor: pixabay.com

Nauka zdalna na polskich uczelniach. Trzeba włączyć tryb oszczędzania

2023-01-10 10:24

Nauka zdalna zostanie wprowadzona na polskich uczelniach? Wysokie ceny energii elektrycznej nie oszczędzają nikogo, w tym także szkół wyższych. Mimo zapewnień ministra Czarnka, część uczelni będzie zmuszona przejść w tryb nauki zdalnej. Sprawdźmy, o jakie placówki chodzi.

Nauka zdalna wraca. Zapewnienia ministra nie pomogły

Początek roku akademickiego nie zapowiadał, że będziemy mieli do czynienia z nauką zdalną. Tak przynajmniej sugerował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który zapewniał, że wszystkie uczelnie będą ogrzane i tym samym kryzys energetyczny zostanie pokonany. Tak się jednak nie stało i już teraz część szkół wyższych podjęło decyzję o wprowadzeniu nauki zdalnej. To sposób na wprowadzenie oszczędności i próba pokonania kryzysu finansowego spowodowanego znaczącą podwyżką cen za energię elektryczną.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, decyzję o wprowadzeniu nauki online podjęło już całkiem dużo uczelni. O jakich placówkach mowa? Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie. Studenci tych uczelni już niebawem muszą spodziewać się zmiany trybu szkolenia.

Wysokie ceny prądu problemem uczelni

Wiele uczelni już na początku roku akademickiego zapowiadało, że problemy z opłacaniem rachunków za media przyjdą szybciej, niż komukolwiek się wydaje. Ceny prądu podskoczyły nawet o kilkaset procent, a zakwalifikowanie uczelni jako podmiotów wrażliwych, którym przysługuje cena maksymalna w wysokości 785 zł/MWh netto, nie rozwiązało wszystkich problemów.

To i tak jest cena ponad dwukrotnie wyższa niż ceny z 2021 r. (czyli 336 zł/ MWh netto) – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Magdalena Kaleta, sekretarz rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Ciało 25-latka znaleziono w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE