Trwa NSP 2021. Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?

2021-07-30 11:17
PODKARPACKIE: Trwa NSP 2021. Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?
Autor: Pixabay.com

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa do 30-go września. Spisać można się na kilka sposobów- przez internet, przez telefon, lub podczas wywiadu bezpośredniego z rachmistrzem. Pojawiają się jednak obawy, że swoje dane możemy podać oszustowi, który podszywa się pod rachmistrza. Można tego uniknąć, jak? Przypomnijmy - udział w spisie jest obowiązkowy.

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Kto nie spisał się jeszcze przez Internet, musi się liczyć z wizytą lub telefonem rachmistrza spisowego. Skąd mieć jednak pewność, że podająca się za oddelegowaną do przeprowadzenia ankiety osoba jest rachmistrzem? Tożsamość rachmistrza spisowego, zarówno tego, który puka do naszych drzwi, jak również telefonicznego sprawdzić można m.in. przez internet.

- Rachmistrz, który przychodzi musi mieć ze sobą legitymację ankieterską – ta zawiera imię, nazwisko, zdjęcie oraz numer. Ten ostatni sprawdzić można pod adresem rachmistrz.stat.gov.pl. W ten sam sposób można potwierdzić także tożsamość rachmistrza telefonicznego- on także powinien podać numer swojej legitymacji- wyjaśnia Angelika Koprowicz z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego? Telefon na infolinię

Tożsamość osoby spisującej sprawdzić można również poprzez kontakt z infolinią spisową (22 279 99 99). W przypadku uzasadnionych wątpliwości, incydent należy zgłosić na infolinię lub do najbliższego Gminnego Biura Spisowego. Przypominamy, udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Odmowa wykonania obowiązku spisowego lub udzielenia informacji w spisie zagrożona jest karą grzywny.

Epidemia miłości w Powstaniu Warszawskim | Historia z Koprem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE