Bieszczady

Najbardziej pokręcona trasa w Polsce jest na Podkarpaciu. Wiedziałeś o tym?

2023-09-22 10:13

Ten siedmiokilometrowy odcinek jednej z głównych bieszczadzkich tras od lat przyciąga zarówno miłośników wspaniałych widoków, jak i fanów sportów ekstremalnych. Mowa o słynnych serpentynach na krajowej 28 z Przemyśla do Sanoka. Kilkanaście znajdujących się na niej zakrętów zapewniło jej tytuł najbardziej pokręconej drogi w kraju.

Spis treści

  1. Najbardziej kręta droga w Polsce
  2. Serpentyny w Górach Słonnych
  3. Ile zakrętów ma najbardziej kręta droga w Polsce?

Najbardziej kręta droga w Polsce

Tytuł ten przypadł w udziale trasie, którą miłośnicy bieszczadzkich wędrówek znają na pamięć. Jej charakterystyczny pokręcony odcinek wije się aż kilkanaście razy na odległości kilku kilometrów! A to i tak nic - kiedyś było ich ponad 40. Którędy przebiega najbardziej kręta trasa w Polsce? Ile mierzy i ile dokładnie upchnięto na niej zakrętów? Odpowiedzi znajdują sie poniżej! 

Serpentyny w Górach Słonnych

Odcinek drogi krajowej nr 28, o którym mowa, znajduje się między Wujskiem a Tyrawą Wołoską w Górach Słonnych. Prowadzi przez Przełęcz Przysłup. Nie ma co do tego wątpliwości – trasa jest jedną z najbardziej malowniczych i rozpoznawalnych w Bieszczadach.

Najbardziej kręta polska trasa wyposażona jest w taras widokowy, przyciągający w to miejsce turystów spragnionych górskich widoków. Punkt ten usytuowany jest się około kilometra od Przełęczy Przysłup, na wysokości 550 m n.p.m. Pozwala na wykonanie fenomenalnych zdjęć.

Z serpentynami łączy się tu nie tylko wspaniały widok, ale i historia. Sięga ona jeszcze okresu między- i powojennego. To właśnie w tym czasie podjęto próby organizacji na tym odcinku sportowego Rajdu Polski. Co więcej, serpentyny przyciągały także zawodników Rajdu Monte Carlo startujących z Warszawy.

Bieszczadzkie serpentyny przyciągają także miłośników jednośladów. W sezonie letnim jest ona uznawana za obowiązkowy punkt dla motocyklistów udających się w stronę bieszczadzkich szlaków górskich.

Ile zakrętów ma najbardziej kręta droga w Polsce?

Warto dodać też, że słynne bieszczadzkie serpentyny były kiedyś jeszcze bardziej… pokręcone. Dziś pokonując ten siedmiokilometrowy odcinek trasy do i z Sanoka kierowcy muszą się mierzyć z 18 zakrętami. W większości są to 180-stopniowe „agrafki”. Co ciekawe, słonne serpentyny miały niegdyś nie kilkanaście, a kilkadziesiąt zakrętów! Zostały przebudowane w latach 70. XX wieku. Przed modernizacją, zanim serpentyny pokrył asfalt, droga gruntowa zakręcała tu aż 42 razy! Tak – prawdziwy raj dla ówczesnych rajdowców!

Mimo złej pogody turyści ciągle odwiedzają Bieszczady
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE