Na samochodach i oknach pojawił się żółty pył. Co to jest?

i

Autor: Pixabay

Na samochodach i oknach pojawił się żółty pył. Co to jest?

2020-05-13 9:37

Uciążliwy pył pojawia się co roku. Okna umyte przed wielkanocą już robią się brudne, a samochody z utęsknieniem zerkają na myjnie. Czym jest żółty pyłek? Czy jest szkodliwy?

Żółty pył: Co to jest?

Zdarza się, że w Polsce mamy do czynienia z piaskiem znad Sahary. Wówczas okienne szyby szybko pokrywają się warstewką pyłu, która jest zmorą dla wielu z nas. Tym razem jednak żółty pyłek, który już na się zauważyć na szybach w domach czy na samochodach nie jest piaskiem. Czym zatem?

Pyłek z sosny

Żółty pył, z którym mamy wiosną do czynienia nie jest szkodliwy. To po prostu pyłek z drzew iglastych, a zwłaszcza z sosny. Poza estetycznym, problem zdrowotny może stanowić dla alergików. Sosna pyli od połowy maja, a kończy do połowy czerwca. Wszystko to jednak zależy od warunków atmosferycznych.

Pyłek sosny uczula rzadko, ale wdychanie go w nadmiarze może powodować podrażenie błon śluzowych nosa, a to z kolei prowadzi do kataru. Możliwe jest też łzawienie oczu.

Co pyli w maju?

W maju poza sosną pylą trawy, dąb, czy jesion. To także kiepski czas dla osób uczulonych na pokrzwę - ta pyli aż do końca wakacji. W powietrzu będą się też unosiły pyły brzozy i szczawiu.

Będzie deszczowo

Dobre wieści dla alergików są takie, że nadchodzące dni dla alergików są w większości deszczowe, a to oznacza, że pyłki osiądą na gruncie. Minus jest taki, że możemy spodziewać się nieestetycznych zacieków na karoseriach aut, szybach czy parapetach. 

Posłuchaj, czym jest śmierć mózgu, i jak ją stwierdzić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE