Kolejka ciężarówek do odprawy w Medyce

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz Kolejka ciężarówek do odprawy w Medyce

Wydarzenia

Na przejściu w Medyce bez zmian. Kierowcy czekają na odprawę 4 dni!

2023-11-20 11:12

Ok. 108 godzin czekają w poniedziałek rano kierowcy samochodów ciężarowych na przekroczenie polsko-ukraińskiej granicy przez przejście w Medyce na Podkarpaciu. Kolejki są spowodowane protestem przewoźników, którzy blokują przejście m.in. w Korczowej.

Kolejki ciężarówek w Medyce - protest przewoźników

Jak podała w poniedziałek rano Krajowa Administracja Skarbowa, szacowany czas oczekiwania na wyjazd z Polski przez przejście w Medyce wynosi ok. 108 godzin. Tyle czasu muszą czekać w kolejce kierowcy samochodów ciężarowych. Pozostałej pojazdy są odprawiane na bieżąco na tym przejściu.

Na pozostałych przejściach w regionie, oprócz przejścia w Kroczowej, gdzie trwa protest, odprawy są realizowane na bieżąco.

Jak powiedziała asp. szt. Anna Długosz z jarosławskiej komendy policji, do odprawy na terenie powiatu zarejestrowanych jest 1190 pojazdów. Długość kolejki wynosi ok. 11 km. Dodała, że protest przebiega spokojnie.

Policjanci do tej pory nie musieli interweniować również na przejściu w Medyce. Jak podkreśliła oficer prasowa przemyskiej policji asp. Joanna Golisz, kolejka pojazdów przed przejściem w Medyce wynosi, podobnie jak w ostatnich dniach, ok 1,2 tys. pojazdów.

Protestujący zapowiadają, że również przejście w Medyce ma zostać zablokowane w tym tygodniu. Prawdopodobnie nastąpi to w środę lub czwartek.

Jak powiedział rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, por. Piotr Zakielarz, ostatniej doby funkcjonariusze SG odprawili na podkarpackich przejściach w Korczowej, Medyce i Malhowicach 646 ciężarówki o masie całkowitej przekraczającej 7,5 ton.

„Z kolei ciężarówki o masie do 7,5 ton odprawiane są w Budomierzu i Krościenku. Ostatniej dobry wyjechały tam łącznie 122 ciężarówki” – dodał.

Por. Zakielarz zapewnił, że SG działa „adekwatnie do potrzeb” i zapewnia sprawną odprawę paszportową.

Kolejki spowodowane są protestem przewoźników, którzy nie przepuszczają na bieżąco aut ciężarowych na przejściach m.in. w Korczowej i Dorohusku (woj. lubelskie). Przepuszczają tylko po kilka aut na godzinę.

Domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

„Nazywam się Miliard” w Rzeszowie. Odbyły się protesty przeciw przemocy [ZDJĘCIA]

Wójt Gminy medyka tłumaczy czym dla niego jest romans i czy wdał się w taką relację z podwładną
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE