Na Podkarpaciu upał i burze z gradem. IMGW wydał alerty I i II stopnia

2022-07-05 10:51
REGION: Upał i burze z gradem. IMGW wydał alerty I i II stopnia
Autor: Unsplash.com/ Flash Dantz

Po upalnej pierwszej połowie dnia nad region nadciągną ciemne chmury, z których popada i zagrzmi, lokalnie niewykluczony jest też grad. Burzom będzie towarzyszył silny wiatr, który w porywach może się rozpędzić nawet do 90 km/h.

Najpierw upał, potem burze z gradem. Tak pod kątem pogody zapowiada się w regionie wtorek. Dla wszystkich podkarpackich powiatów spece z krakowskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pogodowe, w których ostrzegają zarówno przed wysoką temperaturą, która znów miejscami przekroczyć może nawet 30 stopni, jak również przed nawałnicami z opadami deszczu i gradu.

Te ostatnie przez region przetaczać mogą się już od południa, najsilniejsze zaś spodziewane są w powiatach południowych, m.in. brzozowskim, sanockim czy bieszczadzkim. Burzom będzie towarzyszył silny wiatr, który lokalnie rozpędzić się może nawet do 90 km/h. Ten łamać może słabsze gałęzie i przewracać zostawione na tarasach czy balkonach przedmioty i kwiaty.

Ryszard Schnepf: Rosja jest zbyt silna by upaść i zbyt słaba by pokonać Ukrainę

Niebezpieczne burze na Podkarpaciu

W trakcie nawałnic dochodzić może także do zerwania liniami energetycznych, a w konsekwencji do braku prądu. Warto więc wcześniej naładować telefon i sprawdzić, czy w domu mamy latarki i zapasowe baterie. A co jeśli nawałnica zastanie nas w samochodzie?

Gdy jedziemy samochodem należy zmniejszyć prędkość jazdy. Musimy mieć też świadomość, ze wyjeżdżając z zalesionego, osłoniętego lub zabudowanego terenu gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku- przypomina rzecznik podkarpackich strażaków Marcin Betleja.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE