Na Podkarpaciu rusza najdłuższa tyrolka w Polsce. Można rozpędzić się do 120 km/h

i

Autor: BIESZCZAD.ski/Podkarpackie/Facebook/zrzut ekranu

Atrakcje

Na Podkarpaciu rusza najdłuższa tyrolka w Polsce. Można rozpędzić się do 120 km/h

2023-09-24 14:55

W Wańkowej w gminie Olszanica na Podkarpaciu powstała najdłuższa w Polsce tyrolka. Ma dwie linie, można jechać na siedząco albo na leżąco i rozpędzić się do 120 km/h. Tyrolka ma 1350 długości, dwie liny do jazdy na siedząco albo w pozycji leżącej, w najwyższym punkcie można poszybować 48 metrów nad ziemią.

Na Podkarpaciu rusza najdłuższa tyrolka w Polsce

Zjazd w pozycji leżącej na tzw. batmana przypomina lot ptaka. Jest dla tych, którzy potrzebują więcej adrenaliny, ponieważ można osiągnąć prędkość do 120 km/h. Zjazd w pozycji siedzącej to już inne doznanie. Można obejrzeć okolicę z wysokości i podziwiać widoki – powiedziała Aleksandra Stelmach, prezes Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.Ski w Wańkowej. Liny tyrolki połączyły dwa przeciwległe wzgórza. Nie mają podpór. Zostały rozwieszone równolegle do wyciągu narciarskiego. Start jest z górnej stacji kolei linowej BIESZCZAD.ski. Lądowisko znajduje się na przeciwległym zboczu góry na wysokości 445 metrów nad poziomem morza.

Najdłuższa w Polsce tyrolka rusza w niedzielę 24 września

Tyrolka jest inwestycją gminy Olszanica. Samorząd ogłosił przetarg na budowę w lutym br. Sześć dni temu zakończyły się odbiory. Częścią inwestycji była też budowa 400-metrowego toru do Summer Tubingu, czyli zjeżdżalni pontonowej. Wszystko kosztowało prawie 2 mln 240 tys. zł. Część pieniędzy samorząd zdobył z Programu Polski Ład dla gmin popegeerowskich.

Tyrolka zostanie oficjalnie uruchomiona w niedzielę (24 września). Inauguracyjny zjazd odbędzie się ok. godz. 15.30. To jedna z atrakcji rozpoczynającego się Festiwalu Produktów Podkarpackich. Na stoiskach można kupić lokalne wina, nalewki, miody, sery, ekologiczne przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno i produkty rękodzielników.

W programie festiwalu jest też spotkanie z najsłynniejszymi polskimi leśnikami – Marcinem Sceliną i Kazimierzem Nóżką i z organizatorami pokazów astronomicznych na terenie Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady". Festiwal Produktów Podkarpackich zakończy się o godz. 21.00

ZOBACZ: W Bieszczadach planowana jest budowa pięciogwiazdkowego hotelu Collis

Psy myśliwskie opanowały bydgoski Myślęcinek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE