Na Podkarpaciu będzie niebezpiecznie! Wydano najwyższe ostrzeżenie przed wiatrem!

i

Autor: Pixabay

Na Podkarpaciu będzie niebezpiecznie! Wydano najwyższe ostrzeżenie przed wiatrem!

2020-02-10 3:15

Takie ostrzeżenie to nie przelewki. IMGW pisze, że szkody mogą być ogromne, a życie zagrożone. Uważajcie na siebie!

Takiej mapy alertów pogodowych na szczęście nie widuje się często, ale tym razem niestety tak. Wydano ostrzeżenia praktycznie dla całego kraju. Dla północno-wschodniej części kraju obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia, dla pozostałych już drugi. Najgorzej jest na południu Podkarpacia, zatem w powiatach jasielskim, krośnieńskim, leskim, sanockim i bieszczadzkim - tam obowiązuje alert najwyższego trzeciego stopnia, a to oznacza, że:

"Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".

IMGW ostrzega przed wiatrem

Wszystkie alerty dotyczą silnego wiatru. Już miniona noc była niespokojna, a dzień może być jeszcze trudniejszy. W komunikatach dla południowej części Podkarpacia czytamy:

"Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 120 km/h, południowy skręcający na południowo-zachodni. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek (10.02) od 02:00 do 14:00".

W stolicy regionu podmucha z kolei z prędkością do 100 km/h. To nieco mniej, ale nadal może być niebezpiecznie:

"Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy skręcający na południowo-zachodni i zachodni. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek (10.02) od 09:00 do 18:00".

Silny wiatr - jak zadbać o bezpieczeństwo

Starajmy się, w miarę możliwości, nie parkować pod drzewami. Lepiej zrezygnować też ze spacerów po parkach i nie wchodzić do lasów. Jeśli mamy na balkonach lub parapetach przedmioty, które mogą spaść i zrobić komuś krzywdę, usuńmy je.

Uważajcie na siebie!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE