Można już się kąpać w rzeszowskiej Żwirowni. W wodzie wcale nie było sinic

2022-08-09 10:49
Można już się kąpać w rzeszowskiej Żwirowni. Okazało się, że w wodzie wcale nie było sinic
Autor: archiwum UM Rzeszów

- W rzeszowskim kąpielisku nie ma sinic – podał we wtorek Urząd Miasta w Rzeszowie. To wyniki badań wody, zleconych przez urzędników. Analizy wykazały jedynie obecność w wodzie glonów. A te nie są już takie niebezpieczne dla człowieka.

Przypomnijmy. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie podała informację o podejrzeniu zakwitu sinic w kąpielisku Żwirownia. Są one bardzo niebezpieczne dla człowieka, więc - w trosce o zdrowie mieszkańców - został wydany zakaz kąpieli w rzeszowskim kąpielisku. Urząd Miasta zlecił badania wody, które wykazały, że w Żwirowni nie ma sinic.

W rzeszowskim kąpielisku są jednak glony. Urzędnicy zapewniają, że nie są one niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. To oznacza, że kąpielisko znowu zostaje otwarte, a wszystko „funkcjonuje tak, jak do tej pory”.

Żwirownia w Rzeszowie. Kiedy kąpielisko jest otwarte?

Dla przypomnienia, kąpielisko miejskie Żwirownia jest otwarte w godzinach 10 – 18. Bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3 zł, a dzieci do lat trzech mogą kąpać się bezpłatnie. Istnieje również możliwość wypożyczenia kajaka za 20 zł na godzinę pływania.

Sinice w Jeziorku Czerniakowskim. Warszawiacy lekceważą zakaz kąpieli

Dlaczego sinice są niebezpieczne dla człowieka?

Sinice produkują toksynę – nodularynę. Jest to niebezpieczna substancja, która po kontakcie może spowodować u człowieka dolegliwości żołądkowe i jelitowe, takie jak biegunka, ból brzucha, nudności i wymioty. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE