Balcerek

i

Autor: A.I. Miasto odda "Balcerek" w ręce dewelopera? W zamian działki na budowę PCLA

Informacje

"Balcerek" oddany w ręce dewelopera? Jak komentuje to miasto?

2023-09-21 12:37

Władze Rzeszowa potrzebują działek pod budowę dróg pożarowych do Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. W ręce dewelopera ma trafić plac targowy przy ul. Moniuszki, popularny „Balcerek”. Jak sprawę komentują władze miasta?

Spis treści

  1. Miasto odda "Balcerek" w ręce dewelopera? W zamian działki na budowę PCLA
  2. Dwie propozycje zamiany działek od dewelopera
  3. Jak komentują to pracownicy lokalnego placu?

Miasto odda "Balcerek" w ręce dewelopera? W zamian działki na budowę PCLA

Na najbliższej sesji Rady Miasta podjęta zostanie decyzja na temat zamiany gruntów. Władze miasta muszą pozyskać działki konieczne do budowy dróg pożarowych Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. O planach Rzeszowa poinformowało stowarzyszenie „Razem dla Rzeszowa”. Miasto zamierza oddać deweloperowi plac targowy przy ulicy Moniuszki i Zygmuntowskiej, czyli tak zwany „Balcerek”. Jak sprawę komentuje rzeszowski ratusz?

Jeśli chodzi o budowę stadionu, to miasto ma już zabezpieczone wszystkie działki niezbędne do budowy. Natomiast, konieczne jest jeszcze pozyskanie terenu, na którym powstanie droga pożarowa. Do samej budowy stadionu ta droga nie jest potrzebna. Będzie ona potrzebna, gdy stadion będzie już odbierany i gdy będzie funkcjonował. W związku z tym chcemy zabezpieczyć ten teren już teraz. Potrzebne są do tego działki, które znajdują się po sąsiedzku. Te działki są w rękach prywatnych, w rękach jednego z dużych inwestorów działających w branży mieszkaniowej – przekazuje Artur Gernand.

Dwie propozycje zamiany działek od dewelopera

Miasto wystąpiło do dewelopera z propozycją zamiany działek. Deweloper wskazał tereny, za które ewentualnie mógłby przekazać obszary niezbędne pod budowę i funkcjonowanie PCLA.

Pierwsza z tych lokalizacji wskazanych przez firmę to tereny znajdujące się pomiędzy urzędem marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego. Nie zgodziliśmy się na to, ponieważ te tereny rezerwujemy pod inną inwestycję, którą chcemy realizować wspólnie z marszałkiem województwa. Chodzi o budowę nowej biblioteki wraz z salą koncertową i przestrzeniami ekspozycyjnymi – dodaje Artur Gernand z rzeszowskiego ratusza.

Drugą propozycją dewelopera były tereny tak zwanego placu Balcerowicza. Jak słyszymy, nie chodzi o cały plac, a jedynie jego część. W sumie mowa o 44 arach. Pod drogę pożarową i nowy układ komunikacyjny przy stadionie Resovii potrzebne jest około 67 arów.

Ta propozycja będzie rozważana przez rzeszowskich radnych. To właśnie Rada Miasta Rzeszowa podejmuje decyzje o zamianie działek. Zapadnie ona już w najbliższy wtorek na posiedzeniu rady miasta – zaznacza Gernand.

Jak komentują to pracownicy lokalnego placu?

Osoby pracujące na placu „Balcerek” nie kryją, że większość z nich zdaje sobie sprawę, że deweloper wchodzi na teren. Do końca roku i tyle. Mamy miesięczne wypowiedzenie – możemy usłyszeć.

Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie przy ulicy Wyspiańskiego w miejscu obecnego stadionu Resovii, to jedna z największych inwestycji Rzeszowa w najbliższym czasie. Trwa już przetarg, do którego zgłosiło się sześć firm. Oferty wahają się od nieco ponad 163 do około 230 milionów złotych.

ZOBACZ: AFERA W SANOKU. W MIEJSCE "OBSCENICZNYCH RZEŹB" CHCĄ POSTAWIĆ FIGURKI MARYI

Aplikacja e-parking Rzeszów już działa!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE