Opublikował arkusz z matury i prosił o pomoc? Internauta rozwiązał zadanie

i

Autor: MW/Twitter @Piotr_CR

Matura 2023

Matura z matematyki 2023. Opublikował arkusz i prosił o pomoc? Internauta rozwiązał zadanie

2023-05-09 7:59

Matura z matematyki w 2023 roku rozpoczęła się w poniedziałek 8 maja o godzinie 9.00. Chwilę po otwarciu arkuszy w sieci zaroiło się od zdjęć. Jeden z maturzystów opublikował na swoim profilu na Twitterze fotografię z zadaniami z prośbą o pomoc w ich rozwiązaniu. Pewien internauta zdecydował się pomóc i wstawił zdjęcie z rozwiązanym zadaniem.

Spis treści

  1. Matura z matematyki 2023. Internauta pomógł maturzyście?
  2. Matura z matematyki. Mnóstwo zdjęć arkuszy wyciekło do sieci
  3. Co grozi za ujawnienie arkusza?

Matura z matematyki 2023. Internauta pomógł maturzyście?

Chwilę po rozpoczęciu matur z matematyki w sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć prawdopodobnego arkusza. Do publikacji przez Centralną Komisję Egzaminacyjną trudno zweryfikować, czy wszelkie zdjęcia, które zostały opublikowane są zgodne z tym, co faktycznie znalazło się w 2023 roku na maturze z matematyki. Mimo to, na Twitterze po godzinie 9.00 pojawiło się kilka fotografii, które mogą świadczyć o tym, że jeden z tegorocznych maturzystów mimo zakazu wniósł telefon na salę i prosił o pomoc w rozwiązywaniu zadań. Na jego prośbę odpowiedział jeden z internautów, który chwilę później opublikował zdjęcie karteczki z wynikiem jednego z zadań, które znalazło się w ujawnionym prawdopodobnym arkuszu.

Matura z matematyki. Mnóstwo zdjęć arkuszy wyciekło do sieci

Ten przykład nie jest jedyny. Po rozpoczęciu matur w sieci pojawiło się wiele zdjęć możliwych arkuszy w obydwu formułach (2015 i 2023). Maturzyści prosili o pomoc w rozwiązywaniu zadań, jednak każde takie zdjęcie trzeba brać z dozą niepewności. Dlaczego? Każde z nich wiąże się z ryzykiem unieważnienia matury ponieważ wniesienie telefonów na salę egzaminacyjną jest wbrew przepisom. Co więcej, publikowanie ich w sieci również jest niezgodne z zasadami. Jednak nie można wykluczyć, że część maturzystów postanowiło szukać pomocy w sieci. To, czy opublikowane zdjęcia są zgodne z faktycznym arkuszem matury z matematyki 2023 dowiemy się dopiero, gdy CKE opublikuje zadania na swojej stronie.

Co grozi za ujawnienie arkusza?

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty z 7 września 1991 roku w przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, słuchacza albo absolwenta lub wniesienia lub korzystania przez ucznia, słuchacza albo absolwenta w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie, lub zakłócania przez ucznia, słuchacza albo absolwenta prawidłowego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu albo części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom, słuchaczom albo absolwentom - przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi, słuchaczowi albo absolwentowi odpowiednio egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu albo egzamin maturalny z danego przedmiotu odpowiednio w części ustnej lub w części pisemnej – brzmi treść ustawy.

Pod tymi linkami po godzinie 16.00 znajdziesz rozwiązania matury z matematyki 2023

Matura z matematyki 2023 - nowa formuła, poziom podstawowy

Matura z matematyki 2023 - stara formuła 2015, poziom podstawowy

ZOBACZ: Arkusze z matury z matematyki 2023

Maturzyści dzielą się pierwszymi wrażeniami po egzaminie z Języka Polskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE