Maseczka ochronna: Jak szybko wykonać ją samodzielnie? Jak uszyć bez maszyny? [WIDEO]

2020-04-18 17:01
Maseczka ochronna: Jak szybko wykonać ją samodzielnie? Jak uszyć bez maszyny?
Autor: Pixabay

W czasach pandemii koronawirusa maseczka stała się towarem na wagę złota. Brakuje ich nawet w szpitalach, a od 16 kwietnia ich noszenie w miejscach publicznych staje się obowiązkowe, Na szczęście maseczkę można szybko wykonać samodzielie, nawet bez maszyny do szycia.

Towar na wagę złota. Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie pomyślałby, że maseczki ochronne będą towarem tak "chodliwym". Od 16 kwietnia ich noszenie jest obowiązkowe w całej Polsce. Oznacza to, że wyjście bez maseczki na zakupy czy na spacer z psem może zakończyć się mandatem. 

Zakup gotowej maski jednorazowej lub tej wielokrotnego użytku to często spory wydatek. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej:

TNa szczęście maseczkę można w łatwy i szybki sposób wykonać samodzielnie. 

Maseczka ochronna na twarz: Jak ją zrobić?

Niektórzy z nas nie liczą na to, aż brakujący towar pojawi się w sklepach. Zastanawiasz się, jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz? To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Instrukcję krok po kroku znajdziesz m.in. w internecie. Czego potrzeba, by zrobić maseczkę ochronną na twarz? Najpierw zaopatrz się w:

 • kawałek papieru (z rolki standardowego ręcznika kuchennego),
 • małą gumkę typu recepturka,
 • zszywacz (potrzebny do zszycia ze sobą zagiętych z dwóch stron kawałków papieru).

Potem postępuj zgodnie z instrukcjami:

Poniżej prezentujemy 8 kroków do tego, jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz. Wszystkie z nich wykonasz samodzielnie w domu:

 • Podwój 2 ręczniki papierowe (umieść jeden nad drugim).
 • Umieść bibułkę na ręcznikach papierowych, aby uformować 3 warstwy, a następnie pokrój na pół, aby utworzyć 2 długie prostokąty.
 • Taśmą zaklej krótkie końce 2 prostokątnych części, owijając taśmę od przodu do tyłu.
 • Przebij 2 otwory na obu końcach taśmowych boków
 • Przyklej drut powleczony plastikiem do strony ręcznika papierowego, w dolnej ćwiartce środka prostokąta. (Ta część zostanie wykorzystana do dopasowania maski nad nosem)
 • Przetnij elastyczny sznurek na 8 równych części (po 6 cali)
 • Zawiąż sznurki przez 4 otwory, dopasowując węzły do ​​ucha
 • Maska jest noszona na całej twarzy, przymocowana do ucha elastycznymi górnymi i dolnymi gumkami (po dwa).

Wciąż masz problem? W takim razie obejrzyj 2 poniższe wideo - z pewnością Ci pomogą!

Maseczki można też oczywiście uszyć - najlepiej z bawełny i fizeliny. Wówczas posłużą nam nieco dłużej. Musimy jednak pamiętać, by prac je w wysokich temperaturach po każdym użyciu, a bezpośrednio po ściągnięciu zapakować w szczelny woreczek. W sieci można znaleźć sporo instrukcji szycia - nawet bez użycia maszyny.

COŚ DOBREGO #003
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE