Małpia ospa: WHO wprowadza globalny stan zagrożenia. Przed nami trudna jesień

2022-07-25 9:09
Małpia ospa: WHO wprowadza globalny stan zagrożenia. Przed nami trudna jesień
Autor: pixabay Małpia ospa: WHO wprowadza globalny stan zagrożenia. Przed nami trudna jesień

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że wśród ekspertów trwa spór dotyczący oceny sytuacji z małpią ospą. WHO wprowadziła jednak globalny stan zagrożenia w związku z epidemią tej choroby. Wcześniej poinformowano, że w zakażenia odnotowano już w 70 krajach. Tedros ostrzega przed ciężką jesienią.

Tedros powiedział, że był rozjemcą w sporze dotyczącym tego, czy epidemię małpiej ospy należy uznać za globalny stan zagrożenia. Dziewięciu członków komisji ekspertów było przeciwnych ogłoszeniu zagrożenia na skalę światową, a sześciu było za. - Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych - stwierdził szef WHO. Tedros poinformował w minionym tygodniu, że w ostatnim okresie potwierdzono 14 tys. zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.

Horror w Śródmieściu w Warszawie. Algierczyk wpadł do butiku z nożem, a antyterroryści z granatam

To będzie trudna jesień. Małpia ospa i koronawirus

Tedros powiedział również, że świat musi być przygotowany na nowe warianty koronawirusa, a liczba nowych zakażeń rośnie.

Dzień wcześniej WHO ostrzegł, że Europa musi być gotowa na trudną jesień i zimę ze względu na rozprzestrzenianie się nowych, bardziej zakaźnych subwariantów Omikronu, zwłaszcza, że zniesione zostały niemal wszystkie restrykcje sanitarne

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE