Leśnicy z Bieszczad ostrzegają przed TOKSYCZNĄ rośliną. Jest bardzo niebezpieczna!

i

Autor: Facebook Nadleśnictwo Baligród Lasy Państwowe

Leśnicy z Bieszczad ostrzegają przed toksyczną rośliną. Jest bardzo niebezpieczna!

2022-07-14 12:02

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród opublikowali na Facebooku film ku przestrodze! Opisują i pokazują w nim groźną i toksyczną roślinę, której dotknięcie może skończyć się dla nas poparzeniem. Jak zaznaczają eksperci, należy jej unikać!

Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Baligród ukazał się kolejny film. Tym razem leśnicy skupili się na groźnej roślinie, którą jest barszcz Sosnowskiego. Jak zaznaczyli barszcz „ma różne oblicza”. Porównując niewysoką odmianę i niegroźną odmianę tej rośliny, z bardzo toksyczną i okazałą odmianą kaukaską eksperci zauważyli, że jest to gatunek niebezpieczny dla ludzi.

- Ta niepokojąca roślina jest dużo większa, pochodzi z Kaukazu. Gatunek inwazyjny, niebezpieczny dla ludzi i zwierząt, bo zawiera substancje, które w słoneczną pogodę mogą powodować charakterystyczne oparzenia – stwierdzili na nagraniu.

Nad Polskę nadciąga fala upałów

Leśnicy z Bieszczad ostrzegają przed barszczem Sosnowskiego

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród dodali, że tak inwazyjna i niebezpieczną roślinę należy zwalczać.

- Warto niszczyć takie rośliny przed zaowocowaniem - mówił jeden z leśników, zaznaczając, że usuwanie barszczu Sosnowskiego zostawmy osobom, które się na tym znają.

Barszcz Sosnowskiego. Jak rozpoznać zagrożenie?

Barszcz Sosnowskiego to bardzo charakterystyczna roślina. Jest wysoka i przypomina koper. Łodygi barszczu mogą osiągać nawet 4 metry wysokości. Ma duże liście, a średnica kuli kwiatowej może mierzyć nawet pół metra średnicy. Można go spotkać na terenie całej Polski w różnych miejscach.

Dla człowieka jest bardzo niebezpieczna ponieważ każda z jej części wydziela parzące olejki eteryczne. Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków furanokumaryny są zagrożeniem. W kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują oparzenia II i III stopnia. Objawy pojawiają się po kilkunastu minutach od kontaktu.