Lawina fake newsów o Bieszczadzkim Parku Narodowym po majówce. Co się stało?

i

Autor: Pixabay

Lawina fake newsów o Bieszczadzkim Parku Narodowym po majówce. Co się stało?

2020-05-05 9:03

Majowy weekend obfitował w turystów w Bieszczadach. Dla Bieszczaddzkiego Parku Narodowego nie skończył się jednak najlepiej. Wszystko przez fałszywe oskarżenia w sieci. Co się wydarzyło?

Majówka w Bieszczadach z przykrym finałem

Na majową wizytę w Bieszczadach czekało wielu turystów. Rząd złagodził obostrzenia w związku z koronawirusem, a to oznaczało, że piesza wycieczka w podkarpackie góry była możliwa. Nie wszystko jednak poszło tak, jak życzyłby sobie tego Bieszczadzki Park Narodowy. Okazało się bowiem, że po majówce w sieci pojawiły się fake newsy na temat Parku właśnie. Co się stało?

"Końska droga" to tylko droga techniczna

Chatkę Puchatka czeka remont, dlatego na jego potrzeby przygotowano drogę techniczną. Ta jest niedostępna dla turystów, ale 1 maja w drodze wyjątku przepuszczono nią kilka starszych osób i rodzin. Nikt nie spodziewał się, że okaże się to problemem w sieci:

"Obecnie w kilku miejscach poprawiamy jej stan, aby ułatwić dojazd na sam szczyt. Po opadach deszczu i dopiero co wykonanych punktowo pracach trasa ta nie wygląda najlepiej, zresztą nigdy nie wyglądała, dlatego turyści górą holwegu wydeptali przecież nowy szlak. Z tej drogi korzystać będzie dalej Służba Parku, GOPR, oraz IMiGW. Wszystkie działania, zmiana przebiegu szlaku zostały podjęte w celu poprawy bezpieczeństwa turystów. Niestety są osoby, które posługują się nieprawdą i zamieszczają na portalach społecznościowych informacje godzące w wizerunek Parku i to od wielu już lat" - wyjaśnia Park.

Bieszczadzki Park Narodowy: Jaka jest prawda?

BdPN prosi o rozpowszechnianie następujących informacji:

1. Schronisko „Chatka Puchatka” po remoncie nie będzie obiektem „naukowym”, będzie służyć głównie turystom, ale również Służbie Parku, GOPR, oraz pośrednio IMiGW. Inwestycja już jest w fazie realizacji i liczymy, iż zakończy się w końcu 2021 roku.

2. Po przebudowie będziemy prowadzić prace w otoczeniu schroniska, mające na celu rekultywację uszkodzeń darni roślinnej, przy jednoczesnym udostępnieniu miejsc widokowych.

3. Park nie jest „wycinany”. Prace leśne są prowadzone w dwóch leśnictwach Osada i Górny San (mamy 9 leśnictw). Pozyskanie jest na poziomie około 40% tego co BdPN pozyskiwał np. 10 lat temu. Zabezpieczamy głównie drewno na opał dla mieszkańców. Usuwamy również drzewa niebezpieczne na ciągu 140 km szlaków, potencjalnie zagrażające turystom, na tyle na ile takie zagrożenie można przewidzieć.

4. Wszystkie inwestycje na etapie realizacji powodują zmiany w organizacji udostępniania turystycznego, a na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody Dyrektor Parku wydaje zarządzenia odnoście zasad korzystania ze szlaków i miejsc udostępnionych.

5. Istotne dla zwiedzania informacje przekazujemy na naszej stronie www.bdpn.pl oraz portalach społecznościowych (FB, Instagram). Cieszymy się, że wiele naszym materiałów uzyskało tak dużą popularność.

6. Będziemy dochodzić swoich praw w przypadku zamieszczania treści z Parku pozyskanych z naruszeniem zasad, tj. filmowanie i fotografowanie miejsc nieudostępnionych.

7. Przykro, że przewodnicy PTTK i jednocześnie licencjonowani przewodnicy Parku pomimo wielu spotkań i pełnej otwartości z naszej strony dalej upubliczniają nieprawdę.

8. Ponosimy duży wysiłek organizacyjny, by w trudnym okresie móc dalej prowadzić inwestycje (remonty szlaków, schroniska, muzeum), w celu poprawy warunków zwiedzania i bezpieczeństwa turystów. Nie robimy tego dla siebie, swojej wygody. Robimy to w interesie społecznym. Potrzeba nam jednak trochę czasu i spokoju.

Model 3D Chatki Puchatka

Co ciekawe, pod koniec tygodnia Park udostępni przestrzenny model Chatki Puchatka, do której będzie można wejść. Wszystko po to, by zachować o niej pamięć.

Posłuchaj o czym może świadczyć kolor krwi miesiączkowej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Centra handlowe otwarte. Jak bezpiecznie robić zakupy? Gemini Park w Tychach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE