Ten gatunek opanowuje Polskę. Jest wyjątkowo drapieżny!

i

Autor: Lasy Państwowe/Pixabay.com

Ten gatunek pajęczaków opanowuje Polskę. Jest wyjątkowo drapieżny!

2023-03-17 13:00

Lądzień czerwonatka to roztocza o olbrzymich rozmiarach. Zwykle kojarzą nam się z kurzem, a także z tym, że są wszędzie. Jednak trudno jest je zauważyć, bo są naprawdę małe. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Gatunek, który opanowuje Polskę zobaczymy dostrzeżemy go z dalsza! Lądzień jest wyjątkowo drapieżny, ale dla ludzi to korzyść. Dlaczego?

Roztocza kojarzą nam się raczej z kurzem i alergiami. Z reguły są na tyle małe, że nawet nie wiemy jak wyglądają. Ale... od tej reguł są wyjątki - i to wyjątkowo drapieżne! - piszą pracownicy Lasów Państwowych, którzy opublikowali na FB zdjęcia roztocza w czasie łowów.

- Takim niezwykłym roztoczem jest wyjątkowo duży, "pluszowy" Lądzień czerwonatka. Krwistoczerwone ubarwienie sprawia, że pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów (acz ogromnych jak na roztocza) dostrzeżemy go już z daleka -dodają.

Lądzień czerwonatka poluje na owady

Jak dodają leśnicy, lądzień czerwonatka jest drapieżnym niezawodnym łowcą, a jego skuteczność jest z korzyścią dla ludzi.

- Lądzień ten jest naszym prawdziwym sojusznikiem. Poluje na niewielkie owady, w tym choćby Skupeńce lipowe, o których pojawieniu się w kraju niedawno pisaliśmy. Choć wydaje się niepozorny, to jest naprawdę skutecznym łowcą i potrafi pochwycić ofiary dużo większe od samego siebie. No i przy tym ma teksturę najwytworniejszej z tkanin – czytamy w poście Lasów Państwowych.

Lądzień czerwonatka pomogą pozbyć się skupieńców?

Lasy Państwowe w minionym tygodniu poinformowały, że w polskich lasach można spotkać już Skupeńce lipowe. To pluskwiaki, które żerują na roślinach.

- Żerują na roślinach ślazowatych, ale to lipę sobie szczególnie upodobały jako miejsce schronienia i wypoczynku i to w spękaniach jej kory można je teraz bardzo łatwo dostrzec. Tym bardziej, że w charakterystyczny sposób odbijają światło słoneczne, błyszcząc w jego promieniach trochę jak małe lustereczka – napisano.

Bracia uratowali rodzinę z pożaru
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE