Które drzewa możesz wyciąć bez zgody? Sprawdź, zanim chwycisz za piłę

i

Autor: pexels

Przepisy

Które drzewa możesz wyciąć bez zgody? Sprawdź, zanim chwycisz za piłę

2023-05-05 15:05

Wiosna zaczyna się powoli rozgaszczać za oknem, a razem z nią sezon wycinki drzew. W tym miejscu wiele osób posiadających je na swoim terenie zadaje sobie pytanie o to, na ile mogą sobie pozwolić w kwestii ich usunięcia. Czy właściciel może wyciąć drzewo z własnej działki? Które nie wymagają zezwolenia? Odpowiadamy.

Na samym początku warto zaznaczyć, co na temat wycinki drzew mówi prawo. Przepisy są jednoznaczne. Nie każde drzewo można wyciąć – nawet jeśli znajduje się na terenie, którego jesteśmy właścicielami. W wielu przypadkach potrzebne będzie uzyskanie stosownego zezwolenia od gminy. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku sporej liczby drzew wystarczy jedynie zgłoszenie chęci ich wycięcia do urzędu. Oznacza to, że zezwolenie nie będzie konieczne.

Które drzewa można wyciąć bez zezwolenia?

Przepisy zapewniają listę drzew, które można wyciąć bez zezwolenia. Ważne są tu nie tylko gatunki, ale i wymiary. Głównie chodzi o obwód pnia na wysokość 5 cm nad gruntem. W 2023 roku na liście drzew, których wycięcie nie wymaga zezwolenia, znalazły się:

- topole, wierzby, klon jesionolistny, klon srebrzysty (o obwodzie pnia nieprzekraczającym 80 cm);

- kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe, platany klonolistne (o obwodzie pnia nieprzekraczającym 65 cm).

Jak prezentuje się sytuacja w przypadku innych gatunków drzew? Tu decydujący będzie obwód pnia – oczywiście mierzony na wysokości 5 cm nad gruntem. Nie może on przekraczać 50 cm. A co jeżeli pień jest grubszy? Wycinka uzależniona będzie od takich kwestii, jak prowadzenie działalności gospodarczej na danym terenie.

Świętokrzyskie. Kierowca porzucił psa, nagrał go policjant
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE