Koronawirus: W Polsce wprowadzono stan EPIDEMII. Co to oznacza w praktyce?

2020-03-20 19:58
Koronawirus: W Polsce wprowadzono stan EPIDEMII. Co to oznacza w praktyce?
Autor: Pixabay

Decyzję o wprowadzeniu stanu epidemii ogłosił 20 marca po południu premier Mateusz Morawiecki na konferencji z udziałem Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego. Ogłoszono kilka ważnych decyzji.

Stan epidemii w Polsce

Już nie stan pandemii, a epidemii ogłosił 20 marca Mateusz Morawiecki. Wprowadza to pewne ograniczenia dla Polaków. Wszystko po to, by chronić ich zdrowie:

Wiemy, że ciężko jest funkcjonować w czasie kwarantanny. Ale dzięki temu możemy uratować komuś życie. Że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie łóżko dla kogoś chorego - podkreślił Szumowski.

Na pewno można spodziewać się zmian w ograniczeniach w transporcie i funkcjonowaniu sklepów, ale spożywce będą otwarte.

Dodajmy, że przy stanie epidemicznym istnieje możliwość wprowadzenia tzw. strefy zero. Są możliwe ograniczenia w poruszaniu się, odgórny nakaz zamykania konkretnych zakładów pracy, a także przejęcie nieruchomości czy samochodów przez służby celem zwalczania epidemii.

Aż 30 tysięcy złotych kary za złamanie kwarantanny

Jedną z istonych zmian jest prowadzenie wyższej kary za złamanie kwarantanny. Podniesiono ją z 5 do 30 tysięcy złotych.

Przerwa w szkołach aż do Wielkanocy

Podjęto też decyzję o wydłużeniu nauki na odległość do Wielkanocy. Pisaliśmy o tym TUTAJ:

Coraz więcej chorych na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu wciąż rośnie liczba zarażonych koronawirusem. Komunikat wojewody z 20 marca z godzin popołudniowych brzmi:

"Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 19 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 w województwie podkarpackim. To młody mężczyzna z powiatu krośnieńskiego, który jest aktualnie hospitalizowany".

Posłuchaj, co pacjent onkologiczny musi wiedzieć o koronawirusie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Czy myjesz ręce dokładnie? Ten film Cię uświadomi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE