Maseczki w szkołach będą obowiązkowe?

i

Autor: Pixabay

Koronawirus: Maseczki w polskich szkołach będą obowiązkowe? Są zalecenia PAN

2020-10-13 9:53

O tym, że maseczki w polskich szkołach powinny być obowiązkowe naukowcy z PAN informowali już pod koniec wakacji. Przy wzroście zachorowań temat ponownie wrócił na tapet. Jednocześnie MEN wydało dodatkowe zalecenia dla dyrektorów szkół w strefach żółtych i czerwonych.

PAN rekomenduje maseczki w szkołach

"Nawet jeśli epidemia koronawirusa będzie utrzymywać się na względnie niskim poziomie, powszechnie powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci" - takie stanowisko prezes Polskiej Akademii Nauk przesłał PAP pod koniec wakacji w związku z powrotem dzieci do szkół.

Obecnie jednak o konieczności maseczek u uczniów i nauczycieli decyduje dyrektor danej placówki. W większości maseczki są obowiązkowe na korytarzach i to wśród starszych uczniów, ale nie na lekcjach.

Liczba zachorowań na COVID-19 w Polsce stale rośnie. Media informują o zgonach nauczycieli i uczniów. W Bydgoszczy na przykład na koronawirusa zmarł 20-latek. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Czy to oznacza, że maseczki w szkołach powinny być teraz obowiązkowe? To nie jest wykluczone.

Dodatkowe zalecenia dla dyrektorów szkół w strefach czerwonych i żółtych

Jednocześnie MEN opublikowało 12 października dodatkowe zalecenia dla dyrekcji szkół w strefach czerwonych i żółtych, de facto obecnie dla dyrektorów placówek w całej Polsce. Te dotyczące maseczek mówią, że w szkołach można:

  • wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia);
  • wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa w przypadku zajęć praktycznych
  • w ramach kształcenia w zawodzie - jeżeli nie jest możliwe zachowanie dystansu między uczniami, dezynfekcji rąk przed korzystaniem ze sprzętu, urządzeń, maszyn;
  • wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między pracownikami szkoły w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz).
  • Zalecenia nie są jednak obowiązkiem i ostateczne decyzje podejmują dyrektorzy placówek.
Nowy sprzęt trafi do dwóch rzeszowskich szpitali
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE