Koronawirus: Jest ważny apel strażaków z Podkarpacia i prośba OSP w Rzeszowie

2020-03-19 13:50
Koronawirus: Jest ważny apel strażaków z Podkarpacia i prośba OSP w Rzeszowie
Autor: Unsplash/MarkusSpiske

Pandemia to szczególny czas dla strażaków, którzy codziennie narażają się na zarażenie wirusem, by pomóc innym ludziom. Pamiętajmy, by nie kłamać w sprawie naszej kwarantanny lub kontaktów z osobami, które mogą być chore!

Informuj strażaków o zagrożeniu!

- Prosimy nie ukrywać przed strażakami faktu przebywania w miejscach, gdzie występował koronawirus, a także faktu, że ktoś przebywa na kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem. Dyżurny odbierający telefoniczną prośbę o pomoc skierowaną do strażaków zawsze o to zapyta. Ukrywanie tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomoc strażacy zostaną, zgodnie z procedurami, wyłączeni z działań ratowniczo - gaśniczych w celu przebadania i objęcia ich 14-dniową kwarantanną - z takim apelem zwraca się Marcin Betleja, rzecznik podkarpackich strażaków.

Taka inyterwencja pozwoli strażakom w porę zabezpieczyć się przed wirusem, a po powrocie z interwencji służby będą wiedziały, że na przykład muszą zdezynfekować sprzęt, który był używany. Jednocześnie strażacy zapewniają, że udzielenia pomocy NIGDY NIE ODMÓWIĄ:

- Jeżeli tylko o zagrożeniu będziemy wcześniej wiedzieć to z możliwością ekspozycji na wirusa spokojnie sobie poradzimy zapewniając bezpieczeństwo osobie poszkodowanej i strażakom - dodaje Betleja.

Dodajmy, że z podobnym apelem zwracają się do nas pracownicy rzeszowskiego pogotowia. Tu także bardzo ważne jest by przy wzywaniu karetki od razu zaznaczać, że medycy muszą przygotować się na kontakt z wirusem. Pisaliśmy o tym tutaj:

OSP w Rzeszowie prosi o wsparcie

Do niesienia pomocy chętne są też ochotnicze jednostki strażaków. Tym jednak często brakuje odpowiednich sprzętów. dlatego jednostka OSP Rzeszów - Słocina założyła zrzutkę na maseczki, rękawiczki, kombinezony i środki do dezynfekcji. Możecie pomóc pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/7vp32n

Imprezy odwołane z powodu pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE