Kontrole abonamentu RTV. Przez te błędy zapłacisz karę!

i

Autor: pixabay

Kontrole abonamentu RTV. Przez te błędy zapłacisz karę!

2023-03-23 9:06

Kontrole abonamentu RTV dla niektórych może okazać się kosztowną wizytą. Prawdopodobieństwo otrzymania kary robi się tym wyższe, im więcej popełnisz błędów. Oto trzy najczęstsze. Mogą grozić karą nawet 819 zł!

Jak ustrzec się kary? Oczywistą odpowiedzią jest po prostu płacą abonament. Nie każdy jednak chce się na to zdecydować. A kontrolerzy Poczty Polskiej ruszyli parę tygodni temu w Polskę. Warto przypomnieć, że jest ich… kilkudziesięciu i przede wszystkim – jak podkreśla sama instytucja – odwiedzać będą przedsiębiorstwa i różnego rodzaju instytucje. Nie oznacza to, że osób prywatnych nie będzie dotyczył temat kontroli. Będą jedynie na nie mniejsze szanse. Niestety – jeśli kontroler będzie miał powody, z pewnością wystawi karę. Jak się jej ustrzec?

Kto przeprowadza kontrolę abonamentu RTV?

Po pierwsze pamiętaj, że z kontrolą nie przychodzi listonosz. Poczta Polska zatrudnia specjalnych pracowników, których zadaniem jest sprawdzanie opłacania abonamentu RTV. Jeśli do twoich drzwi zapuka osoba chcąca sprawdzić, czy posiadasz w domu radio bądź telewizor, będzie to pracownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Kontrolerzy posiadają uprawnienia nadane im na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zatem – nie listonosz, a kontroler.

Czy kontrola abonamentu RTV jest obowiazkowa?

Po drugie, nawet jeśli na twojej drodze stanie osoba mająca przeprowadzić kontrolę, nie musisz wpuścić jej do mieszkania. Nie masz takiego obowiązku. Nie oznacza to oczywiście, że na twoim progu więcej nie pojawią się kontrolerzy, ale warto pamiętać, że ich wpuszczenie jest dobrowolne. To chyba najlepszy sposób, by w sytuacji braku uiszczenia opłaty abonamentowej, ustrzec się kary…

Do kiedy będą trwać kontrole abonamentu RTV?

Po trzecie, sezon na kontrole abonamentu trwa i będzie trwał. Bez przerwy. Kontrolerzy, którzy w lutym na podstawie nowych przepisów, wyruszyli w Polskę, nie mają wyznaczonego terminu zamknięcia zadania. Oznacza to, że można się ich spodziewać nie tylko w najbliższym czasie. Łatwo o tym zapomnieć.

Kara za nieopłacony abonament RTV

W tym miejscu przypomnijmy – opłata abonamentowa jest obowiązkowa. Należy ją wnieść, jeśli posiadamy telewizor bądź radio – tak, także to samochodowe. W 2023 roku jego wysokość to miesięcznie 27,30 zł za telewizor i 8,70 zł za radio. Odbiornik – bez względu na jego typ – należy zarejestrować, a następnie do 25. każdego miesiąca opłacać abonament. Jeśli kontrolerzy wykryją, że abonament jest nieopłacany, nałożą karę – 261 zł za radio oraz 819 zł za telewizor. Są to kwoty wynoszące 30-krotność abonamentu.

Kara śmierci. Czy powinniśmy do niej wrócić?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE