Zakaz palenia

i

Autor: pixabay.com Koniec z paleniem papierosów dla urodzonych po 2009 roku. Taki scenariusz jest coraz bliżej

Informacje

Koniec z paleniem papierosów dla urodzonych po 2009 roku. Taki scenariusz jest coraz bliżej

2023-09-25 12:46

Jeszcze nie tak dawno temu dyskusja na temat podwyższenia wieku, w którym prawo pozwala na palenie papierosów, była mocno oddalona od rzeczywistości. Teraz taki pomysł staje się coraz bardziej realny. Wielka Brytania zamierza wprowadzić surowe środki w walce z toksycznymi papierosami.

Spis treści

  1. Koniec z papierosami dla młodych? To coraz bardziej prawdopodobne
  2. Czym władze argumentują chęć zmian?

Koniec z papierosami dla młodych? To coraz bardziej prawdopodobne

Brytyjska prasa donosi o zmianach w prawie, które z pewnością wielu mogą zainteresować. Jak zaznacza The Guardian, szef angielskiego rządu Rishi Sunak poważnie myśli o stopniowym podwyższaniu wieku, od którego legalnie można byłoby kupować papierosy. Aktualnie trwają dyskusje nad planowaną zmianą, a koncepcja jest poddawana konsultacjom społecznym.

Scenariusz z podwyższeniem wieku legalnego palenia został już wprowadzony w życie w Nowej Zelandii. Od grudnia minionego roku osoby urodzone 1 stycznia 2009 roku i po tej dacie, według prawa nie mogą kupić wyrobów tytoniowych. Podczas rządów byłej premier Jacindy Ardern Nowa Zelandia zdecydowała się także na przyjęcie przepisów zmniejszających zawartość nikotyny w papierosach. Są one sprzedawane jedynie w sklepach specjalistycznych. Zakup papierosów w sieciach handlowych czy popularnych marketach jest tam niemożliwa.

Czym władze argumentują chęć zmian?

Jak władze argumentują chęć zmiany prawa? Jak stwierdził rzecznik rządu, palenie, które rokrocznie zabija tysiące ludzi, jest ogromnym zagrożeniem, a także obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej. Jak przekazuje The Guardian, rząd zamierza uwolnić kraj od dymu do 2030 roku. Podjęte zostały już kroki umożliwiające anglikom skorzystanie z bezpłatnych zestawów do e-papierosów. Uruchomiono także program bonów skierowanych dla kobiet w ciąży, zachęcających do rzucenia palenia.

ZOBACZ: W BIESZCZADACH PLANOWANA JEST BUDOWA PIĘCIOGWIAZDKOWEGO HOTELU COLLIS

Plac Farny w Rzeszowie zamknięty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE