Koniec wojny w Ukrainie? Zełenski zdradził plan „ukraińskiej formuły pokoju”

i

Autor: PAP/EPA/UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Koniec wojny w Ukrainie? Zełenski zdradził plan „ukraińskiej formuły pokoju”

2022-11-15 11:09

Właśnie teraz trzeba i można zatrzymać niszczycielską wojnę Rosji - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w formie online na rozpoczętym we wtorek szczycie G20. Zaznaczył przy tym, że Kijów nie zgodzi się na żadne kompromisy. Zełenski przedstawił plan „ukraińskiej formuły pokoju”.

"Nie warto proponować Ukrainie kompromisów dotyczących sumienia, suwerenności, terytorium i niepodległości" - oznajmił szef ukraińskiego państwa. Jeśli Rosja chce zakończenia wojny, niech udowodni to działaniami - dodał. Zaznaczył, że jego kraj nie pozwoli na to, by "Rosja przeczekała, wzmocniła siły i później rozpoczęła nową serię terroru i globalnej destabilizacji". Zełenski zapowiedział, że "nie będzie żadnych (umów) Mińsk-3, które Rosja złamie od razu po zawarciu". Odniósł się w ten sposób do wcześniejszych porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

- Jestem przekonany, że właśnie teraz trzeba i można zakończyć niszczycielską rosyjską wojnę - zaapelował prezydent Ukrainy, która nie jest członkiem G20, lecz została zaproszona na szczyt.

A. ŚCIGAJ: MILION OSÓB MOŹE ZAMIESZKAĆ W PUSTOSTANACH

Zełenski o planie "ukraińskiej formuły pokoju"

Prezydent Zełenski przedstawił plan "ukraińskiej formuły pokoju" i propozycje rozwiązań, które mają go gwarantować. Wśród nich szef ukraińskiego państwa wymienił:

1. Bezpieczeństwo radiacyjne i jądrowe.

2. Bezpieczeństwo żywnościowe.

3. Bezpieczeństwo energetyczne.

4. Uwolnienie wszystkich więźniów i deportowanych.

5. Realizacja Karty Narodów Zjednoczonych i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy oraz porządku światowego.

6. Wycofanie wojsk rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych.

7. Przywrócenie sprawiedliwości.

8. Przeciwdziałanie  zbrodniom przeciwko środowisku .

9. Zapobieganie eskalacji.

10. Naprawianie końca wojny.

Ukraiński przywódca odniósł się też m.in. do wyzwolenia przez armię spod rosyjskiej okupacji Chersonia. Porównał to dokonanie z lądowaniem aliantów w Normandii w 1944 r.

We wtorek na wyspie Bali rozpoczął się szczyt przywódców państw grupy G20. Gospodarz wydarzenia, prezydent Indonezji Joko Widodo, zaapelował o jedność i współpracę w radzeniu sobie z problemami światowej gospodarki mimo głębokich podziałów w sprawie wojny na Ukrainie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE