Koniec embargo UE na import zbóż z Ukrainy. Polska wprowadzi własne ograniczenia?

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Wydarzenia

Koniec embargo UE na import zbóż z Ukrainy. Polska wprowadzi własne ograniczenia?

2023-08-28 18:35

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w Pradze, że Kijów jest zdecydowanie przeciwny wprowadzeniu przez państwa sąsiadujące z Ukrainą własnych krajowych ograniczeń dotyczących zboża. 15 września br. ma zakończyć się embargo UE na import zbóż z Ukrainy.

MSZ Ukrainy: Sąsiednie państwa wprowadzą własne ograniczenia na zboża

Kułeba stwierdził, że słyszał, że po wygaśnięciu unijnego ograniczenia na handel niektórymi produktami rolnymi kraje sąsiadujące z Ukrainą chcą wprowadzić własne, krajowe ograniczenia.

Taki ruch będzie sprzeczny z zasadami jednolitego rynku, z umową stowarzyszeniową między UE a Ukrainą, a przede wszystkim z zasadą solidarności, na której opiera się Unia Europejska – powiedział ukraiński minister.

Jego zdaniem Kijów jest gotów do współpracy z tymi krajami, czyli z Polską, Słowacją, Węgrami, Bułgarią i Rumunią. „Będziemy szukać rozwiązań, ale apelujemy do tych państw, żeby kwestia naszego zboża nie była zakładnikiem polityki krajowej” – stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji. Podkreślił, że Ukraina jest bardzo wdzięczna za wsparcie humanitarne i wojskowe, które otrzymała, ale „w konkretnej kwestii zboża nie będziemy mieli wyboru, jak bronić naszych praw i praw ukraińskich rolników”. Kułeba dodał, że Ukrainie zależy na uniknięciu takiej sytuacji.

ZOBACZ: Statki ze zbożem

Polska chce embargo na ukraińskie zboża przynajmniej do końca roku

Embargo na import niektórych ukraińskich produktów rolnych na teren Unii Europejskiej zostało wprowadzone w maju br. Na zboża przedłużono je do 15 września br. Minister rolnictwa RP Robert Telus poinformował w piątek, że kraje tak zwanej koalicji pięciu żądają jego przedłużenia co najmniej do końca roku.

Marszałek nagrodził strażaków ochotników. Obaj uratowali komuś życie. „To są bohaterowie!”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE