Kolejne 5 miliardów złotych dopłat na drogi prąd i gaz. Kto może składać wniosek?

i

Autor: Pixabay.com

Twoje finanse

Kolejne 5 miliardów złotych na dopłaty za prąd i gaz. Kto może składać wniosek?

2023-05-15 10:10

Rząd w 2023 roku rozda kolejne 5 miliardów złotych dopłat za rachunki za drogi prąd i gaz. Będzie to już druga pula wielomiliardowych transzy. - Przedsiębiorcy nie wykorzystali wsparcia z pierwszej puli. Resort rozwoju uruchamia kolejne, wielomiliardowe transze - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Spis treści

  1. Firmy dostają pieniądze na prąd i gaz
  2. Kolejne transze pieniędzy na prąd i gaz

Firmy dostają pieniądze na prąd i gaz

Jak przypomina gazeta, na początku 2023 roku rząd wdrożył program 5 miliardów złotych pomocy dla przedsiębiorców, którzy odczuli skutki wysokich cen gazu i energii wywołane pandemią oraz wojną w Ukrainie. "Spodziewał się, że skorzysta z niej ponad tysiąc podmiotów. Ostatecznie jednak wsparcie uzyskało tylko ok. 200 firm, które wykorzystały ok. 2,5 mld zł" - czytamy.

Do grona największych beneficjentów należy ArcelorMittal Poland, któremu przyznano ponad 200 mln zł. Duże wsparcie otrzymały także firmy z branży chemicznej. Większość podmiotów dostała jednak tzw. podstawową pomoc w wysokości do 4 mln euro - podaje dziennik.

CZYTAJ TAKŻE: Bon na 7 tysięcy złotych dla matek. Szczegóły jeszcze w maju?

Kolejne transze pieniędzy na prąd i gaz

Gazeta wskazuje, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt kolejnej edycji wsparcia.

Pierwszy okres przypada od początku tego roku do 30 czerwca 2023 r., a przewidziana na niego kwota sięga prawie 2,5 mld zł. Za drugi okres, przypadający od początku lipca do końca września tego roku, firmy mogą otrzymać 1,24 mld zł i tyle samo od października do końca roku. Przedsiębiorcy mogą składać aplikację w terminie 45 dni od ostatniego dnia okresu wnioskowanego - pisze "PB".

Kto może ubiegać się o dopłatę do rachunków za prąd i gaz? "Do udziału w programie uprawnione będą wszystkie przedsiębiorstwa przemysłowe spełniające warunek energochłonności, określony jako poniesienie kosztów zakupu energii i gazu w 2021 r. na poziomie co najmniej 3 proc. wartości produkcji sprzedanej" – podało biuro prasowe resortu rozwoju.

Dziennik wyjaśnia, że chodzi o firmy, w których co najmniej połowa produkcji odpowiada kodom dołączonym do projektu. "Głównie dotyczy to firm energochłonnych z przemysłu ciężkiego, ale nie tylko. O wsparcie mogą ubiegać się także np. producenci cukru, soli, przecieru pomidorowego, mleka w proszku, ziemniaków suszonych i mrożonych, np. frytek" - dodaje "Puls Biznesu".

ZOBACZ: Ceny truskawek na targu w Rzeszowie

Uszkodził paczkomat, bo nie mógł wysłać paczki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE