Kiedy wypada tłusty czwartek w 2023 roku? Zbliża się koniec karnawału

i

Autor: pexels

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2023 roku? Zbliża się koniec karnawału

2023-02-07 18:53

To jeden z najpyszniejszych dni w roku! Mowa oczywiście o Tłustym czwartku. Miłośnicy tłustych i pysznie nadzianych słodkości mogą już zacząć odliczanie. Do wielkiego pączkowego święta zostało już tylko kilka dni. Kiedy w tym roku wypada Tłusty Czwartek? Odpowiadamy!

Na ten dzień czeka każdy prawdziwy pączkorzerca. Tłusty czwartek to nie tylko dzień rozpusty spod znaku smażonego ciasta drożdżowego, ale i pierwsza zapowiedź powoli kończącego się karnawału.

Tłusty czwartek w 2023 roku

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Tłusty czwartek to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni karnawału. W tradycji jest ono znane także jako zapusty, mięsopust oraz Combrowy Czwartek. Warto zaznaczyć, że jest to święto ruchome – co roku przypada w innym terminie, zgodnie z datą Wielkanocy.

W 2023 roku Tłusty czwartek obchodzony będzie 16 lutego – dwa dni po Walentynkach.

Koniec karnawału w 2023 roku

Tegoroczny karnawał rozpoczął się 6 stycznia. Pierwsze tygodnie nowego roku ubiegały pod znakiem hucznych zabaw, balów – kiedyś także maskarad oraz pochodów, a współcześnie studniówek. Jednym z najważniejszych momentów tego okresu jest Tłusty czwartek. To właśnie na ten moment czekają wszyscy fani pączków. Pyszne święto rozpoczyna tydzień karnawału. Kończy go za to Środa Popielcowa, czyli rozpoczyna się czterdziestodniowy Wielki Post. Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału, wypadają w 2023 roku 21 lutego – jak zawsze we wtorek.

Warto podkreślić, że jedzenie pączków w Tłusty czwartek jest niemal obowiązkowe i mocno zakorzenione w tradycji. Niech świadczy o tym to, że wspominają o tym także przysłowia...

Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole – głosi porzekadło.

Cała Polska smaży pączki edycja II
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE