Jak sprawdzić, czy mój telefon jest na podsłuchu?

i

Autor: pixabay.com

Porady

Jesteś na podsłuchu? Wpisz ten kod i zobacz, co się stanie!

2023-05-29 15:19

Większości z nas smartfony towarzyszą praktycznie przez cały czas. Mało kto używa ich już wyłącznie do komunikowania się. Nowoczesne telefony służą nam do robienia zakupów, obsługiwania bankowych aplikacji, a co najważniejsze, przechowujemy tam nasze prywatne dane. Co w przypadku, kiedy dostęp do nich zyska niepożądana osoba? Może użyć do tego podsłuchu. W jaki sposób sprawdzić, czy nie mamy go zainstalowanego w telefonie?

Spis treści

  1. Po czym poznać, że nasz telefon jest na podsłuchu?
  2. Jak pozbyć się podsłuchu w telefonie?

Po czym poznać, że nasz telefon jest na podsłuchu?

W dzisiejszych czasach zainstalowanie podsłuchu w telefonie nie jest skomplikowaną operacją. Można to zrobić nawet bez dotykania urządzenia. Do tej czynności wystarczy specjalny program szpiegowski. Co najgorsze, nie trzeba wiele, aby znalazł się w naszym telefonie. Wystarczy, że klikniemy w zainfekowany link lub załącznik do wiadomości albo nawet sami przez nieuwagę zainstalujemy aplikację z podejrzanego źródła. Droga do poważnego niebezpieczeństwa nie jest długa. Warto zatem wiedzieć, jak sprawdzić, czy nasz telefon nie jest na podsłuchu.

Jak zauważyć, że nasz telefon może być narażony na podsłuchiwanie? Są pewne sygnały wskazujące na to, że bezpieczeństwo naszych prywatnych danych może być zagrożone. Warto zatem dokładnie przyglądać się smartfonowi oraz jego działaniu i w przypadku niepokojących sygnałów zacząć działać odpowiednio wcześnie. Co powinno zwrócić naszą uwagę? To przede wszystkim często powtarzające się sytuacje nagłego samoistnego włączania i wyłączania urządzenia, a także zainstalowanych na nim aplikacji. Zaniepokoić powinno nas również zawieszanie się systemu oraz szybsze rozładowywanie się baterii. Oczywiście nie zawsze te sygnały muszą świadczyć o podsłuchu, ale warto wykorzystać jeden ze sposobów na to, aby sprawdzić, czy rzeczywiście nasz telefon jest bezpieczny.

Jak pozbyć się podsłuchu w telefonie?

Te sposoby pomogą nam sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu. Zrobimy to za pomocą specjalnych kodów, które działają na wszystkich urządzeniach, bez względu na system operacyjny. Wystarczy, że wpiszemy odpowiedni kod na ekranie telefonu i wciśniemy klawisz wywołujący połączenie. Są dwa kody, które powinny nam pomóc:

  • kod *#21# - Dzięki temu kodowi sprawdzimy, czy nasze prywatne dane dotyczące rozmów, wysyłanych SMS-ów oraz innych dokumentów nie są przekazywane na inny numer.
  • Kod *#62# - dzięki niemu dowiemy się na jaki numer przekazywane są połączenia w przypadku, gdy nasz telefon jest wyłączony lub znajduje się poza zasięgiem sieci komórkowej. Jeżeli jest to numer poczty głosowej, wszystko jest w porządku. Gorzej, jeśli znajdzie się tam inny numer, wówczas powinniśmy mieć powody do niepokoju.

To najprostsze sposoby na samodzielne sprawdzenie, czy nasz telefon nie znajduje się na podsłuchu. Nie są one w stu procentach skuteczne, ale mogą dać nam sygnał o niebezpieczeństwie. Istnieją jednak także inne sposoby. Jeżeli korzystamy z systemu Android, możemy sprawdzić listę administratorów sprzętu. Po wejściu w ustawienia klikamy opcję „Bezpieczeństwo”, a następnie „Administratorzy Urządzenia”. Jeżeli na liście aplikacji znajduje się jakaś, która budzi nasze podejrzenia, powinniśmy ograniczyć jej uprawnienia, a najlepiej usunąć.

ZOBACZ: TE LODZIARNIE W RZESZOWIE MAJĄ NAJLEPSZE OCENY!

Rzeszowski BAZZAR w Fosie przyciągnął tłumy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE