Jest drugi stopień alarmu antyterrorystycznego BRAVO-CRP w całej Polsce! Co to oznacza?

2020-06-26 12:59
Jest drugi stopień alarmu antyterrorystycznego BRAVO-CRP w całej Polsce! Co to oznacza?
Autor: Pixabay

Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające na terytorium całego kraju drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP). Ostrzeżenie obowiązuje od 26 czerwca od godz. 00:01, do 29 czerwca do godz. 23:59. Co to oznacza w prakryce?

Alarm antyterrorystyczny BRAVO-CRP na terenie Polski: Po co wprowadzono? Co oznacza?

Drugi stopień alarmowy CRP obowiązuje do północy 29 czerwca. Ma to ścisły związek z wyborami prezydenckimi 2020, a dokładnie ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni w związku z wyborami właśnie.

Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. By uniknąć ewentualnego ataku hakerskiego będą realizowane następujące zadania:

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących
  • w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania
  • decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Przepisy mówią, że taki alert można wprowadzić w przypadku zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Jeśli dotyczy to systemów eleinformatycznych organów administracji publicznej, wówczas można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów.

Posłuchaj, jak nawilżać suche powietrze w domu – i dlaczego warto to robić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Tak wyglądał moment wypadku autobusu na trasie S8
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE