Do Lublina wjechało wojsko. Na ulicach czołgi, rosomaki i inne wozy pancerne. Musicie to zobaczyć!

i

Autor: MG

Wydarzenia

Jest decyzja USA! Miliardy dolarów dla Polski

2023-09-25 16:58

Stany Zjednoczone udzieliły w poniedziałek Polsce pożyczki bezpośredniej o wartości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego (FMF) w celu wsparcia modernizacji polskiej obronności - poinformował Departament Stanu USA.

USA podjęły decyzję. Ogromna pożyczka dla Polski

Departament Stanu USA oświadczył w komunikacie, że Stany Zjednoczone udzielą Polsce ogromnej pożyczki pieniężnej w wysokości 2 miliardów dolarów. Pieniądze zostaną przekazane Polsce w ramach zagranicznego finansowania wojskowego, a celem pożyczki jest wzmocnienie polskiej obronności.

Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO – przekazano w komunikacie.

Polska kluczowym sojusznikiem USA

W komunikacie podkreślono rolę, jaką Polska pełni po wybuchu wojny w Ukrainie.

Oprócz pełnienia kluczowej roli wspierającej w ułatwianiu pomocy międzynarodowej dla sąsiedniej Ukrainy Polska wykazała swoje żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę – stwierdziła amerykańska dyplomacja

ZOBACZ: Dożynki Prezydenckie 2023

Polska ma aspiracje do bycia liderem NATO

Zdaniem Departamentu Stanu Polska nadal wykazuje aspiracje do bycia jednym z liderów NATO, spełniając zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronę podjęte na szczycie w Walii w 2014 r.

Polska planuje znaczną rozbudowę Sił Zbrojnych RP; pozbyła się swojego sprzętu wojskowego pochodzenia rosyjskiego na rzecz ambitnego wieloletniego programu modernizacji obronności o wartości wielu miliardów dolarów; zawarła umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA) ze Stanami Zjednoczonymi; gości siły sojusznicze i amerykańskie, w tym dowodzoną przez USA Grupę Bojową NATO i Dowództwo V Korpusu USA, i aktywnie uczestniczy w misjach NATO w całym regionie - wskazał Waszyngton.

Departament Stanu dodał, że rząd USA przekazuje do 60 mln dolarów w ramach FMF na pokrycie kosztów tej pożyczki, co ma pomóc przyspieszyć modernizację obronności Polski poprzez wsparcie pilnych zamówień na artykuły i usługi obronne ze Stanów Zjednoczonych.

Pożyczki bezpośrednie FMF to narzędzie współpracy w zakresie bezpieczeństwa zarezerwowane dla niektórych z naszych najważniejszych partnerów we współpracy w zakresie bezpieczeństwa - podsumowała strona amerykańska

Rząd da Warszawie 5 mln zł? Rzecznik ratusza odpowiada na propozycję polityków PiS
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE