Jedziesz na cmentarz 1 listopada? Możesz stracić sporo pieniędzy! I to nie na mandat

i

Autor: Pixabay

Jedziesz na cmentarz 1 listopada? Możesz stracić sporo pieniędzy! I to nie na mandat

2020-10-30 11:07

Policja ostrzega przed kieszonkowcami, którzy działają we Wszystkich Świętych. 1 listopada to też okazja dla włamywaczy. Jak nie paść ich ofiarą? Jak nie stracić pieniędzy? Jak nie dać się okraść? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Aktualizacja! Cmentarze będą zamknięte

30 października Mateusz Morawiecki ogłosił, że 31 października, a także 1 i 2 listopada cmentarze będą zamknięte! 

O szczegółach pisaliśmy TUTAJ:

1 listopada cmentarze będą ZAMKNIĘTE! Także 31 października i 2 listopada [AKTUALIZACJA]

Wszystkich Świętych to okazja dla złodziei

Choć rząd apeluje, by tegoroczne listopadowe wizyty na cmentarzach rozłożyć w czasie, by 1 listopada uniknąć tłoku i zakażeń koronawirusem, można się spodziewać, że w czasie Wszystkich Świętych przy nagrobkach może być sporo osób. Pamiętajmy, że tłok i nasze roztargnienie to doskonała okazja dla złodziei, na przykład kieszonkowców. Jak nie stracić pieniędzy na cmentarzu? Policja przygotowała szereg rad.

Jak nie paść ofiarą kieszonkowca?

Jak nie paść ofiarą kieszonkowca na cmentarzu?

Policjanci radzą na 1 listopada:

  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą „paść łupem” złodzieja. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.
  • Pamiętajmy by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.
  • Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja.
  • Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu. Szczególnie unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku.
  • Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy.

Strajki w PRL - WIELKI QUIZ

Pytanie 1 z 10
Pierwsze strajki, które doprowadziły do „sierpnia'80” były reakcją na:

Włamania do domów w święta

Święta to także czas, w którym dochodzi do włamań do domów. Złodzieje często obserwują potencjalne łupy. Wiedzą, że dom będzie pusty, bo wyjeżdżamy na cmentarze do innych miejscowości. Dlatego:

  • zawsze dokładnie zamykajmy drzwi i okna w domu,
  • jeśli czujemy, że ktoś obserwuje nasz dom, zgłośmy to dzielnicowemu,
  • możemy poprosić o pomoc sąsiada, jeśli wyjeżdżamy na dłużej (może świecić wieczorem światło w naszym domu).
Rady na Wszystkich Świętych

i

Autor: KWP Rzeszów
Posłuchaj, czy morszczuk jest zdrowy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Daniel w potrzasku