Jak zachować się w czasie spotkania z niedźwiedziem?

i

Autor: Pixabay.com

Jak zachować się w czasie spotkania z niedźwiedziem?

2022-10-20 11:53

Jak zachować się w czasie spotkania z niedźwiedziem? Warto to wiedzieć, szczególnie teraz, gdy częściej chodzimy do lasu na jesienne spacery, czy na grzybobranie. Do niebezpiecznej sytuacji może dojść w każdej chwili. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie tłumaczy.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie tłumaczy, jak należy zachować się w czasie spotkania z niedźwiedziem. - Niedźwiedzie (nawet te szukające pożywienia po turystach) zazwyczaj unikają człowieka, ale do spotkania może dojść. Aby spotkanie takie było bezpieczne i pozostało miłym wspomnieniem z górskiej wycieczki, a nie zakończyło się uszczerbkiem na zdrowiu, należy zachować kilka podstawowych zasad – czytamy na stronie RDLP.

CZYTAJ TAKŻE: W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował leśniczego!

Przed wyjściem w góry

Przed wyjściem z góry warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą uratować nam życie, a chociaż ograniczyć szansę na spotkanie z niedźwiedziem:

 • Sprawdzić, czy ze względu na niedźwiedzie zamknięte są jakieś szlaki oraz unikać przebywania w rejonie występowania niedźwiedzi po zmroku.
 • Nie należy chodzić po zmroku samemu, niedźwiedzie unikają grup ludzi, szczególnie głośno rozmawiających.
 • Nie wchodzić w gęste zarośla (młodniki, uprawy), gdzie mogą przebywać niedźwiedzie, gdzie nie mamy szans na wcześniejsze zauważenie zwierzęcia, a ono na zauważenie nas.
 • Jedzenie powinno być szczelnie zapakowane, aby jego zapach nie skusił niedźwiedzia.
Wino i czekolada- skarby Podkarpacia, które powstają u podnóża Bieszczad

Gdy spotkamy niedźwiedzia

Gdy w czasie spaceru po lesie dojdzie do spotkania warto zastosować się do tych zasad:

 • Należy oddalić się w sposób cichy i spokojny – nie należy uciekać, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz! Nie należy także wchodzić na drzewo, niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
 • Szczególnie ostrożnie należy się wycofać, jeśli natrafimy na młode niedźwiadki, samica w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
 • Nie wolno karmić niedźwiedzi, ani zostawiać resztek jedzenia, opakowań, które mogą je zainteresować, gdyż niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
 • Nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia, np. aby zrobić zdjęcia czy sfilmować go. Błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką może go rozdrażnić.
 • Jeśli staniesz z niedźwiedziem oko w oko, należy delikatnie rozpiąć pas biodrowy plecaka, aby w razie czego móc go zrzucić – może zainteresuje się nim. nie rób gwałtownych ruchów, kontroluj jego zachowanie (nie patrz mu w oczy).
 • Jeśli niedźwiedź obserwuje cię i ma uszy położone do tyłu, powoli wycofuj się. Jeżeli jesteś z dziećmi, zwracaj uwagę na ich zachowanie.
 • Jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz – w większości przypadków niedźwiedź zostawi cię w spokoju – w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE