Jak wygląda Rzeszów po powodzi? Są powody do strachu? Będzie jeszcze padać? [ZDJĘCIA]

2020-06-23 7:50

Intensywna ulewa postawiła podkarpackich strażaków na równe nogi. W ciągu ostatniej doby interweniowali blisko 650 razy. Najtrudniej było w Rzeszowie. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Powodzie na Podkarpaciu

Blisko 650 raz w ciągu ostatniej doby wyjeżdżali strażacy z Podkarpacia do usuwania skutków mocnych opadów. Najgorzej było w Rzeszowie, gdzie doszło do wezbrania rzek, które zalały ulice, ale przede wszystkim domy i mieszkania:

- Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach rzeszowskim, krośnieńskim i sanockim. Na szczęście nikomu nic się nie stało - mówi Marcin Betleja, rzecznik podkarpackich strażaków.

Osiedle Słocina pod wodą

W najcięższej sytuacji znaleźli się mieszkańcy ulic. Herbowej, Robotniczej czy osiedla Słocina. Tylko od 15 do 22 strażacy odebrali ponad 300 zgłoszeń z prośbą o interwencję. Mówi Grzegorz Wójcicki, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie:

- Nasze działania najpierw polegały na odblokowaniu przepustów zablokowanych przez konary, następnie kierowaliśmy wodę tak, by nie dostawała się na posesje. Inne działania to zabezpieczanie domów przy użyciu worków z piaskiem.

W działaniach brali udział strażacy zarówno z państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej. Nawzajem pomagali sobie też mieszkańcy.

O poranku sytuacja była już opanowana. Zdjęcia znajdziesz w galerii poniżej:

Powódź: Podkarpacie wciąż zagrożone

Niestety, prognozy IMGW na najbliższe dni nie są optymistyczne. Burze i ulewne deszcze są zapowiadane nawet do połowy lipca.

Jak się zachować w czasie powodzi?

Powódź to sytuacja mocno stresogenna o niebezpieczna. Warto wiedzieć, jak się zachować, jeśli do niej dojdzie. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej:

Posłuchaj o roszponce. Poznaj jej wartości odżywcze i zalety zdrowotne. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Rzeszów zalany. Woda wdarła się do mieszkań
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE