Jak się zachować w czasie powodzi? Czy na pewno wiesz, co wywiesić w oknie?

i

Autor: Pixabay

Jak się zachować w czasie powodzi? Czy na pewno wiesz, co wywiesić w oknie?

2020-06-27 11:33

W wielu regionach Polski pojawiły się podtopienia. Nie brakuje alarmów, także tych najwyższego stopnia. Czy wiesz, jak zachować się w czasie powodzi?

Podtopienia w Polsce

Najtrudniej było w Małopolsce i na Śląsku, ale lokalnych podtopień nie brakuje też na Podkarpaciu. W ciągu minionego weekendu aura setki razy stawiała strażaków na równe nogi. Trzeba było wypompowywać wodę z zalanych piwnic i posesji, udrażniać drogowe ptrzepusty.

Są miejsca w Polsce, w których poziom wód w rzekach przekroczył już poziomy alarmowe. Meteorolodzy przewidują, że padać będzie także w ciągu kilku kolejnych dni, a to oznacza, że miejscami może zrobić się naprawdę niebezpiecznie. Warto zatem wiedzieć, jak zachować się w czasie powodzi. Ta bowiem nie jest wykluczona.

Jak zachować się w czasie powodzi?

MSWiA radzi, by przede wszystkim na bieżąco słuchać komunikatów w lokalnych mediach. Jeśli służby lub lokalne władze wydadzą polecenie ewakuacji, należy się do niego podporządkować.

W sytuacji zagrożenia warto przenieść wodę i żywność na wyższe kondygnacje domu. Przydadzą się też śpiwory, ciepłe ubrania, radio na baterie i latarki. Co ważne, w domu trzeba bezwzględnie wyłączyć prąd, gaz, czy wodę. Pamiętajmy, że w czasie powodzi nie wolno pić z przydomowych studni - woda w nich może być skażona. Poza pożywieniem i wodą, warto za wczasu zabezpieczyć też lekarstwa, dowody tożsamości, cenne dokumenty i kosztowności.

Służby zwracają też uwagę na wszelkie pojemniki z olejami, czy pestycydami - te stanowią zagrożenie chemiczne, dlatego i one powinny być odpowiednio zabezpieczone przez nas.

Powódź: Jak się przygotować do ewakuacji

W czasie ewakuacji warto przyczepić dzieciom karteczki z danymi opiekunów. W sytuacji zarożenia może dojść do rozłączenia członków rodziny. Pamiętajmy też, że przy ewakuacji bagaż nie może przekraczać 20kg na jedną dorosłą osobę. Po ewakuacji należy jak najszybciej zarejestrować się w puncie ewidencyjnym. W ten sposób rodzina łatwiej nas zlokalizuje.

Powódź: Jakie sygnały i symbole warto znać?

W czasie powodzi możemy wywiesić w oknach kawałki materiału danego koloru:

  • biały to potrzeba ewakuacji,
  • czerwony oznacza, że ktoś jest ranny,
  • niebieski oznacza potrzebę żywności i wody.

QUIZ. Słynne polskie dzielnice. W którym mieście się znajdują?

Pytanie 1 z 10
Będac na Malcie w Polsce znajdujemy się w...

Powódź: Jak powiadomić ekipę śmigłowca?

Jeśli krąży nad nami śmigłowiec pamiętajmy, że dwie nasze ręce uniesione do góry oznaczają potrzebę pomocy, z kolei jedna ręka w górze, a druga w dole sygnalizują, że wszystko jest w porządku.

Szczegółowy poradnik powodziowy MSWiA można znaleźć TUTAJ.

Posłuchaj, jakie wartości ma dorsz. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Stany alarmowe na rzekach w kotlinie Kłodzkiej.