Policja alkomat

i

Autor: Archiwum

Ciekawostki

Jak obliczyć promile bez alkomatu? Zapamiętaj ten prosty wzór

2023-09-22 11:47

Prosty wzór może okazać się naprawdę potrzebny, szczególnie dla kierowców, którzy mają w planach zakrapianą imprezę. Do obliczenia tego, ile alkoholu może znajdować się w organizmie potrzebne są proste informacje. Warto jednak pamiętać, że uzyskany wynik jest wyłącznie podpowiedzią dla kierowcy, a nie stanem faktycznym.

Jak obliczyć promile bez alkomatu?

Jak łatwo obliczyć promile bez potrzeby kupowania alkomatu? Istnieje prosty wzór Erika Widmarka, który pomoże ocenić, jak ilość wypitego alkoholu wpływa na organizm. Jest to wyłącznie podpowiedź dla kierowców, którzy zastanawiają się, czy spożyty dzień wcześniej alkohol dalej znajduje się w ich organizmie. Pamiętaj, że wpływ na to ma wiele czynnik takich, jak: wiek, waga, płeć, zjedzone posiłki w ciągu dnia oraz czas w jakim wypito alkohol. Uzyskany wynik w tym równaniu nie jest stanem faktycznym

Jak obliczyć promile bez alkomatu? Zapamiętaj ten prosty wzór

Wzór Erika Widmarka to P=A/(QxW). Z pozoru trudne równanie jest naprawdę proste do rozwiązania. Oto potrzebne dane.

  • P – zawartość alkoholu we krwi podana w promilach
  • A – ilość wypitego czystego alkoholu w gramach (ta informacja podana jest na opakowaniu)
  • Q – niezmienny współczynnik dla mężczyzn (0,7) i dla kobiet (0,6)
  • W – masa ciała w kilogramach

Wykorzystując ten wzór można policzyć, że dorosły mężczyzna, którzy waży ok. 90 kilogramów i wypije ok. 200 ml 40-procentowego alkoholu będzie miał niespełna 1 promil alkoholu w organizmie.

ZOBACZ: Za co dostaniesz 15 punktów karnych?

Piłeś? Upewnij się zanim wsiądziesz za kierownicę

Pamiętaj, że wynik jaki uzyskasz jest wyłącznie podpowiedzią i nie daje gwarancji bezpiecznej jazdy. Kierowca mimo wszystko musi upewnić się o tym, że alkohol nie znajduje się w jego w organizmie. Można to zrobić jadąc na komisariat. Policja ma obowiązek bezpłatnie umożliwić każdej osobie badanie alkomatem. Policyjne urządzenie jest na tyle czułe, że uzyskany na komendzie wynik będzie jednoznacznie wskazywał na to, czy bezpiecznie można kierować pojazdem.

Jazda samochodem po alkoholu to przestępstwo

Upewnienie się, co do zawartości alkoholu we krwi jeszcze szczególnie ważne. Każdy kierowca musi pamiętać, że polskie prawo odróżnia dwa stany to spożyciu. Od nich zależy też wymiar kary dla osoby, która dopuściła się prowadzenia pojazdu pod wpływem.

  • Stan po spożyciu alkoholu – to określenie na dla kierowców, którzy mają od 0,2 do 0,5 promila,
  • Stan nietrzeźwości – wówczas, gdy stężenie we krwi jest wyższe niż 0,5 promila.

Obydwa stany powodują zagrożenie dla życia i zdrowia kierowców i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego jest to srogo karane przez policję. Za jazdę w stanie po spożyciu grozi mandat w wysokości 2500 zł oraz 5000 zł, jeżeli nie jest to pierwszy raz (recydywa), a także zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Jazda w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem. Karana jest ograniczeniem wolności, a nawet więzieniem. Sąd może zażądać od kierowcy kary od 5000 zł do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, a także zakazać prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.

Zamiast mandatu, spacer w alkogoglach. Akcja policji w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE