Indeks Zdrowych Miast 2022. W czym najlepszy jest Rzeszów?

i

Autor: Pixabay

Indeks Zdrowych Miast 2022. W czym najlepszy jest Rzeszów?

2022-10-17 14:29

Rzeszów ma najlepsze usługi komunalne i społeczne w Polsce. Tak wynika z tegorocznego Indeksu Zdrowych Miast, czyli raportu przygotowanego przez warszawską Szkołę Główną Handlową, która sprawdziła w których większych polskich miastach panują najlepsze warunki do życia. Pod uwagę brano osiem kategorii z takich dziedzin jak m.in. zdrowie, ludność, czy ochrona środowiska.

Indeks Zdrowych Miast ma pokazywać, jak miasta podchodzą do kwestii związanych ze zdrowiem swoich mieszkańców. Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, biorący udział w projekcie, wskazali co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, oraz które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia.

Podczas prac wyłoniono osiem głównych obszarów, ważnych z punktu widzenia tworzenia warunków dla zdrowego życia. Indeks obejmuje obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni.

Z badań wynika, że najzdrowszym miastem w Polsce jest Warszawa. Obok niej na podium znalazły się Opole i Chorzów. Rzeszów wśród 66 przebadanych miast zajął bardzo wysokie piąte miejsce. Za stolicą Podkarpacia znalazły się m.in. Gdynia, Sopot, Poznań, Wrocław.

Protest „Kartka do Czarnka” w Rzeszowie

Rzeszów liderem usług komunalnych i społecznych

Jeśli chodzi o wyniki poszczególnych kategorii, które były sprawdzane, Rzeszów okazał się liderem w kraju pod względem usług komunalnych i społecznych. Na potrzeby Indeksu w tej kategorii przeanalizowano m.in. takie dane jak, centra kultury, domy i ośrodki kultury, kluby i świetlice na 10 tys. osób, dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych na 1000 dzieci w wieku do 3 lat, liczba obiektów sportowych na 100 tys. osób, stwierdzone przez policję przestępstwa na 1000 mieszkańców, awarie wodociągów na 1 km sieci.

Rzeszów pierwsze miejsce zajął także w kategorii Ludność i pokolenia. W tym przypadku autorzy raportu analizowali m.in. medianę wieku mieszkańców, saldo migracji. Stolica regionu została wysoko oceniona także w kategorii Zdrowie (8 miejsce w kraju) i Edukacja (9 miejsce w Polsce).

- Wysokie miejsce naszego miasta w badaniach bardzo cieszy i pokazuje, że kierunek działań społecznych i inwestycyjnych, który jest realizowany w Rzeszowie jest bardzo dobry. Oczywiście ten raport też jest sygnałem do jeszcze intensywniejszych prac jeśli chodzi np. o kategorię Zieleń. Tutaj prace już trwają, w tym roku posadziliśmy ok. 1,3 tys. drzew, w tym blisko 500 dużych, powstały nowe ogrody i parki. Kolejne tego typu działania są już przygotowywane – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE