Ignacy Daszyński patronem nowego ronda w Rzeszowie

i

Autor: MW

Ignacy Daszyński patronem nowego ronda w Rzeszowie

2023-02-28 13:29

Niedawno powstałe rondo u zbiegu ulic Głowackiego i Fredry w Rzeszowie ma już swojego patrona. Został nim Ignacy Daszyński, pierwszy premier II RP, nazywany jednym z ojców niepodległości.

Rzeszowskie rondo z patronem 

Nowe rondo w Rzeszowie, powstałe u zbiegu ul. Głowackiego i ul. Fredry ma już oficjalnego patrona. Na wniosek działaczy Nowej Lewicy został nim Ignacy Daszyński, pierwszy premier II RP. Jednym z argumentów wnioskodawców był fakt, że Daszyński, jako jedyny z ojców niepodległości Polski, do tej pory nie doczekał się żadnego upamiętnienia w Rzeszowie. We wtorek rada miasta przegłosowała uchwałę, przy 23 głosach za i dwóch przeciwko.

Wiesław Buż, rzeszowski poseł Nowej Lewicy przypomniał, że o upamiętnieniu Daszyńskiego w Rzeszowie mówiło się już od kilku lat, ale jak do tej pory nic z tego nie wynikało. W planach było nawet stworzenie specjalnego pomnika. Poseł dodał, że Daszyński będzie idealnym patronem nowego ronda, gdyż w pobliżu znajduje się aleja Piłsudskiego i pomnik marszałka.

To przede wszystkim gorący patriota, który dążył do uzyskania niepodległości przez Polskę. Do walki o wolność ojczyzny wzywał robotników i chłopów, zwalczał zakusy germanizacyjne, uważał także, że niepodległość polski może spowodować poprawę życia najbiedniejszych – przypomniał zasługi Daszyńskiego rzeszowski poseł Nowej Lewicy.

Ignacy Daszyński był działaczem socjalistycznym, współzałożycielem Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, jednym z przywódców PPS, premierem Tymczasowego Rządu Ludowego powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 roku, a w 1928 roku został marszałkiem Sejmu.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE