Ten popularny owoc może zabić! Jest w każdym sklepie

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Ciekawostki

Ten popularny owoc może zabić! Z pewnością jadłeś go nie raz

2023-06-15 13:51

Są owoce, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ludzki organizm. Najlepszym przykładem jest jeden z cytrusów, który w połączeniu z niektórymi lekarstwami może być dla człowieka sporym niebezpieczeństwem! O jaki owoc chodzi i przy jakich lekarstwach trzeba na niego uważać? Szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. Ten owoc może zabić! To nie żart
  2. Grejpfrut może zabić! Przy jakich lekach unikać grejpfruta?
  3. Grejpfrut w połączeniu z lekami to śmiertelne ryzyko

Ten owoc może zabić! To nie żart

Owocem, który jest niebezpieczny przy braniu różnego rodzaju lekarstw jest grejpfrut. W soku z cytrusa zawarte są substancje naryngenina i kwercetyna. To one powodują w naszych organizmie spowolnienie procesu metabolizmu wielu leków! Co za tym idzie, wysokie stężenie dawki medykamentu we krwi utrzymuje się przez o wiele dłuższy czas niż powinno. To niebezpieczne zjawisko, szczególnie dla tego, że grejpfrut działa na leki przyjmowane przy poważnych schorzeniach. Stąd zjedzenie cytrusa może stanowić zagrożenie dla życia. Przy jakich chorobach uważać na grejpfruty?

CZYTAJ TAKŻE: „Zemsta Stalina” to trujący chwast. Szczególnie groźny w gorące dni!

Grejpfrut może zabić! Przy jakich lekach unikać grejpfruta?

Lista lekarstw przyjmowanych przy różnych chorobach jest dość długa. Grejpfrut może źle działać w połączeniu z medykamentami w leczeniu: nadciśnienia (blokery kanału wapniowego), immunosupresji po przeszczepie narządów (cyklosporyna), HIV i AIDS (leki przeciwwirusowe), a także przy braniu leków przeciwhistaminowych i hipoalergicznych.

Utrzymywanie się podwyższonego stężenia wymienionych leków we krwi może prowadzić do niebezpiecznych działań ubocznych. Przykładowo, wysoki poziom blokerów kanału wapniowego przy nadciśnieniu może skutkować obniżeniem ciśnienia tętniczego. Zaś przy lekach przeciwhistaminowych substancje zawarte w grejpfrucie stwarzają ryzyko zaburzeń rytmu serca.

Grejpfrut w połączeniu z lekami to śmiertelne ryzyko

Zawarte w grejpfrucie substancje, które niekorzystanie działają na nasz organizm w połączeniu z niektórymi lekami, utrzymują się w organizmie nawet do 24 godzin. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czy przy swojej dolegliwości można spożywać tego niebezpiecznego cytrusa. Nieprzyjęcie dawki leku przez więcej niż 24 godziny również jest dużym zagrożeniem dla zdrowia. 

ZOBACZ: Są popularne na grilla i bardzo szkodliwe! Tych produktów nie kupuj

Danuta Błażejczyk pokonała nowotwór: „Cieszę się, że żyję”
Listen on Spreaker.