Gigantyczny wir polarny już się tworzy! Wpłynie na zimę w Polsce

i

Autor: severe-weather.eu/unsplash.com

ZIMA

Gigantyczny wir polarny już się tworzy! Wpłynie na zimę 2023/2024 w Polsce

2023-09-24 8:54

Nad Arktyką tworzy się gigantyczny wir polarny, który odpowiadać będzie za zimę między innymi w Polsce. To ten potężny twór wpłynie na to, czy najzimniejsza pora roku będzie mroźna i śnieżna, czy łagodna. Niemal pewne jest to, że na pogodę w zimie wpłynie El Nino. To zjawisko może rozstroić wir polarny, uwalniając nad Europę mroźne powietrze i ponadprzeciętne opady.

Gigantyczny wir polarny już się tworzy

Potężny wir polarny zaczął tworzyć się nad Arktyką. To oznacza, że zima powoli przygotowuje się do uderzenia. Każdego sezonu tworzący się wir utrzymuje w granicach strefy polarnej lodowate powietrze na obszarach podbiegunowych i wówczas możemy odczuć cieplejsze zimy w Europie. Przez ostatnie lata sezonowe wiry polarne były jednak mało stabilne i wypuszczały mroźne powietrze poza swoją strefę, co skutkowało dość mroźnymi zimami. Jak będzie tym razem? Wiadomo, że wszystko może popsuć występujące na świecie zjawisko El Nino. Specjaliści z Severe Weather Europe zauważyli, że mimo trwającego lata, widać już zaczątki tegorocznego wiru polarnego. Ten lada moment zacznie się rozrastać a jego trzon osiągnie temperaturę nawet -56 stopni Celsjusza. Z każdym tygodniem wir będzie się rozrastał, a będący w środku bąbel ciepła będzie coraz zimniejszy.

ZOBACZ: Kalendarz grzybiarza 2023 na Podkarpaciu

Jaka będzie zima 2022/2023 w Polsce?

To, jaka będzie zima 2022/2023 w Polsce zależy od tego jak zachowywać się będzie wir polarny. Na ten moment nie jest wiadome, jak mocno wpłynie na pogodę w Polsce i czy wypuszczając ze swojego pola zimne powietrze zagwarantuje Polakom zimę stulecia. A może stabilny wir sprawi, że nadchodząca zima będzie jedną z łagodniejszych w ostatnich latach.

Wiadome jest jednak, że na wir polarny wpłynąć może El Nino. Szalejące w tym roku zjawisko wpłynęło na gwałtowne zmiany pogody na całym świecie. Odpowiada także za anomalie do, których dochodziło latem. To między innymi ogromne upały, deszcze, wichury.

El Nino rozstroi gigantyczny wir polarny

Aktualizacje prognoz sezonowych przewidują łagodny początek zimy i o wiele mroźniejszą końcówkę. Według meteorologów odpowiada za to El Nino, który rozstroi gigantyczny wir, tym samym uwolni na zewnątrz mroźne powietrze i ponadprzeciętne opady śniegu, których możemy spodziewać się wraz z nadejściem 2024 roku. Listopad i grudzień zapowiada się więc łagodnie, jednak styczeń i luty mogą okazać się czasem, gdy w Polsce zapanuje sroga zima.

Fontanna wciąż zachwyca swoim tańcem