Gdzie złożyć wniosek o dodatek elektryczny w Rzeszowie? Podano szczegóły

2023-01-17 15:53
Dodatek elektryczny
Autor: fot. Joanna Sz.

Wniosek o dodatek elektryczny w Rzeszowie można składać od 1 grudnia 2022 roku. Urząd Miasta poinformował, gdzie można złożyć dokumenty o dopłatę za prąd i w jaki sposób to zrobić. Znamy szczegóły ubiegania się o 1000 zł lub 1500 zł dodatku do rachunków za energię elektryczną. Sprawdźcie!

Gdzie złożyć wniosek o dodatek elektryczny w Rzeszowie?

Urząd Miasta Rzeszowa poinformował, że zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, mieszkańcy miasta Rzeszowa mogą ubiegać się o dopłatę do rachunków za prąd. Aby otrzymać 1000 zł, albo 1500 zł dodatku do energii elektrycznej należy złożyć wniosek. Jak to zrobić? Jak czytamy w informacji opublikowanej przez rzeszowskich urzędników, miejscem przyjmowania wniosków o dodatek będzie Punkt Urzędu Miasta Rzeszowa zlokalizowany przy ul. Langiewicza 15. Wnioski będzie można tam składać osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 -15.30. Co ważne, możemy też to zrobić online. Gdzie zdobyć wniosek o dodatek elektryczny i jak go złożyć? Tłumaczy poniżej.

Wniosek o dodatek elektryczny online

Aby ubiegać się o dodatek elektryczny trzeba pobrać wniosek z Internetu. Ten dostępny jest »TUTAJ«. Wypełniony wniosek można osobiście zanieść do Punktu Urzędu Miasta przy ul. Langiewicza, albo wysłać go online. Jak?

- Wnioski można również przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym albo podpisem osobistym – informują urzędnicy.

Dodatkowo należy wypełnić klauzulę RODO. Tę znajdziemy »TUTAJ«.

Dodatek elektryczny 2022. Komu przysługuje?

Dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania jest zasilanie energią elektryczną, a także:

  • zostało wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo
  • po raz pierwszy zostało wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków po dniu 11 sierpnia 2022 r.

Co ważne, dopłata do rachunków za prąd przysługuje także gospodarstwo domowym, które nie dokonały wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wówczas, w przypadku Rzeszowa musi być to potwierdzone wywiadem środowiskowym.

I. LESZCZYNA: INFLACJA PRZEBIJE 20% PO NOWYM ROKU

Dodatek elektryczny 2022. Komu nie przysługuje?

Dodatek elektryczny nie przysługuje zaś gospodarstwom domowym, w którym do ogrzania domu wykorzystuje się fotowoltaikę. O 1000 zł i 1500 zł dodatku na prąd nie mogą ubiegać się także ci, którym zaakceptowano wypłatę dodatku węglowego.

Ile wynosi dodatek elektryczny? Kiedy wypłaty pieniędzy?

Jak wiadomo od dłuższego już czasu dodatek elektryczny wynosi 1000 zł. Można jednak starać się o 1500 zł. Jak?

- W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny, wynosi 1500 zł – informują urzędnicy.

Jak to udowodnić? Do wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego trzeba dołączyć rozliczenie roczne z dostawcą prądu, który potwierdzi zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh. Wypłaty dodatku będą realizowane do 31 marca 2023 roku.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE