Filip Springer przyjechał do Rzeszowa. Nie zabrakło opowieści o okrągłej kładce

2022-08-19 15:18
Filip Springer przyjechał do Rzeszowa. Nie zabrakło opowieści o okrągłej kładce
Autor: KD

W Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Filipem Springerem - znanym i cenionym reportażystą i fotoreporterem. Wśród wielu poruszanych tematów nie zabrakło krytyki okrągłe kładki, zbudowanej nad ulicą Grunwaldzką w Rzeszowie.

Filip Springer krytykował w Rzeszowie okrągłą kładkę 

Filip Springer nie ma najlepszego zdania o nadziemnej, okrągłej kładce, zwanej w Rzeszowie także "rondem dla ludzi". Powstała ona za kadencji prezydenta Tadeusza Ferenca. 

- Zachwyca mnie bezcelowość i archaiczność idei, która za tym stoi. Jednak niezwykle pouczające jest doświadczenie tego fragmentu infrastruktury. Każdy, kto chciałby się dowiedzieć, dlaczego nie budować kładek w centrum miasta, to może przyjechać do Rzeszowa i się przekonać, zamiast wydawać na to pieniędzy - mówił Filip Springer w Rzeszowie, który temat szerzej opisał w jednej ze swoich książek.

Architekt dostał naganę za krytykę

Anegdotką na ten temat postanowił podzielić się obecny na spotkaniu przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

- Architekt z biura architektonicznego, które dostało zlecenie na zaprojektowanie gruntu okrągłej kładki, powiedział przy okazji, że cała inwestycja jest bez sensu. Skutkiem czego dostał naganę od jednego z architektonicznych stowarzyszeń – przytoczył Andrzej Dec.

- W ogóle nie jestem zdziwiony - skomentował to Filip Springer.

Zobacz zdjęcia: Eska Summer City w Rzeszowie. NOBO na Wodzie

Szklane domy będą drogie w utrzymaniu

Reportażysta zwrócił też uwagę na zmiany, które mogą czekać nas w architekturze w przyszłości jeśli chodzi o tzw. szklane budynki, a tych w Rzeszowie jest sporo. Także tych mieszkalnych.

- Stoimy przed przemyśleniem sposoby projektowania budynków w mieście. To już się dzieje, na poziomie architektury komercyjnej pomagają nam w tym ceny energii. Budowanie budynków z wielkim przeszkleniami, które trzeba zimą mocno ogrzewać, a latem mocno chłodzić, nie będzie się spinać – powiedział Filip Springer.

Organizatorem spotkania była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Piękna architektura. Domy mazurskie we wsi Lellowo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE