Europejska emerytura również dla Polaków. Wypłata od razu, albo w ratach

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Twoje finanse

Europejska emerytura również dla Polaków. Wypłata od razu, albo w ratach

2023-09-27 11:25

Ustawa wprowadzająca europejskie emerytury już obowiązuje, a jej przepisy zakładają, że będzie można gromadzić pieniądze na subkoncie. Zgromadzoną kwotę będzie można wypłacić jednorazowo, albo w ratach. Jakie korzyści daje europejska emerytura i jakie ją uzyskać? Poznaj szczegóły europejskiej emerytury.

Co to jest emerytura europejska?

Ten model oszczędzania na emeryturę w Polsce znany jest pod nazwą Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), zaś w UE pod nazwą PEPP. Został stworzony z myślą o wszystkich mieszkańcach Unii Europejskiej i nie jest związany z żadnym państwem, ani konkretnym miejscem zatrudnienia. Jaki jest cel OIPE? Ma zagwarantować oszczędności na starość obok zwykłej emerytury, na którą pracujemy, w Polsce m.in. płacąc ZUS. Program jest dobrowolny dla każdego Europejczyka.

Ustawa o europejskich emeryturach weszła w życie 26 września 2023 roku. OIPE można porównać do znanego już IKE, jednak dzięki OIPE istnieje możliwość przeniesienia konta wraz ze zgromadzonymi pieniędzy poza Polskę, a także zwalnia z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych.

Jak zalety daje europejska emerytura

Według Senatu, najważniejsze korzyści, jakie płyną z programu oferującego europejskie emerytury to:

  • inwestycje transgraniczne, a także możliwość przeniesienia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania w innym państwie członkowskim;
  • stosowanie zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE;
  • roczny limit wpłat na OIPE to trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w danym roku. W 2023 roku w Polsce to 20 805 zł.

Co ważne, emerytura z OIPE ma być zwolniona z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE ma wynieść 1 procent zgromadzonego kapitału.

ZOBACZ: Aktualne ceny paliw na stacjach - wrzesień 

Kiedy można wypłacić pieniądze z europejskiej emerytury?

Czy dostęp do OIPE będzie łatwy? Jak ustalił portal WNP.pl wypłata pieniędzy zgromadzonych na subkoncie będzie możliwa po ukończeniu 60 roku życia lub wcześniejszym zdobyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 lat.

Jednak, aby móc bezproblemowo korzystać z OIPE trzeba pamiętać o tym, aby dokonywać wpłat co najmniej w pięciu dowolnych latach, a ponad połowa wartość wpłat musi być wpłacona na subkonto nie później niż pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Ważną informacją jest też to, że pieniądze z OIPE będzie można wypłacić jednorazowo, albo w otrzymywać je w ratach. Zgromadzona na subkonto kwota może zostać przeniesiona na inne konto w OIPE w przypadku śmierci właściciela. Może dokonać tego osoba uprawniona do zarządzania europejska emeryturą. Ta sama osoba może zażądać wypłaty pieniędzy z konta osoby, która zmarła.

Emerytura unijna w Polsce? Kiedy europejska emerytura?

Przepisy umożliwiające europejską emeryturę w Polsce weszły w życie 26 września 2023 roku, jednak do tej pory ten program nie jest dostępny w naszym kraju. Firma, która chce stworzyć program OIPE w Polsce to słowacki FINAX, jednak nadal czeka na rozpatrzenie wniosku.

Rosną kontrowersje wokół budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE