Potężne elementy maszyny TBM przejadą przez Rzeszów. Od dzisiaj utrudnienia w ruchu

i

Autor: Fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Elementy maszyny TBM przejadą przez Rzeszów. Od poniedziałku utrudnienia w ruchu

2022-11-21 15:30

Rzeszów szykuje się na przejazd "wielkiego kreta". Przez Polskę powolnym tempie sunie maszyna TBM, która ma wydrążyć tunel na S19 Rzeszów Południe–Babica. Ogromny konwój powoduje spore zamieszanie na drogach w całym kraju i tak samo będzie w stolicy Podkarpacia. Maszyna ma przetoczyć się przez Rzeszów w nocy z 28 na 29 listopada, ale już dziś na ul. 9. Dywizji Piechoty ruszyła drogowa operacja.

Nowy odcinek drogi ekspresowej S19 będzie miał ponad 10 kilometrów długości. Jedną z części tego przedsięwzięcia będzie budowa tunelu drogowego o długości ponad 2 km. Powstanie on w miejscowości Babica. Zostanie wykonany, jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, „metodą mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM z tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m”. Największe elementy maszyny TBM są już w drodze na miejsce inwestycji.

Transport odbywa się nocami. Pierwsza kolumna wioząca elementy maszyny przez Rzeszów przejedzie w nocy z 28 na 29 listopada. Po zjeździe z S19 pojazdy będą poruszać się ul. 9 Dywizji Piechoty oraz ul. Podkarpacką do granicy miasta i gminy Boguchwała.

Koszmar na A4

Transport maszyny TBM. Od dzisiaj utrudnienia w ruchu

Transportowane elementy są tak duże, że konieczna jest odpowiednie przygotowanie trasy przejazdu przez miasto. Chodzi przede wszystkim o obniżeniu nawierzchni o ok. 36 cm na ul. 9 Dywizji Piechoty pod wiaduktem kolejowym.

– Prace obejmą odcinek o długości ok. 250 metrów i rozpoczęły się dzisiaj. W związku z nimi  na ul. 9 Dywizji Piechoty wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Wyłączona z ruchu zostanie jezdnia od strony południowej, na odcinku od ul. Zawiszy Czarnego do ronda na ul. Podkarpackiej. Ruch w dwóch kierunkach będzie odbywał się jezdnią po stronie północnej – informuje Artur Gernand z rzeszowskiego ratusza.

Wszelkie koszty związane z obniżaniem nawierzchni oraz przywracaniem jej do stanu pierwotnego (nastąpi to po 23 grudnia, kiedy ostatnie elementy maszyny TBM przejadą przez Rzeszów) poniesie wykonawca budowy odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE