El Niño powróciło. Ekstremalne upały to kwestia czasu, naukowcy biją na alarm!

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Pogoda

El Niño powróciło. Ekstremalne upały to kwestia czasu, naukowcy biją na alarm!

2023-06-15 13:53

Zjawisko El Niño zaczyna być zauważalne po raz pierwszy od 2016 roku, gdy na świecie odnotowywano najwyższe temperatury. Po kilku latach nieobecności znów może dochodzić do ekstremalnych upałów. Agencje meteorologiczne biją na alarm, bo w najbliższym czasie może dochodzić do naprawdę niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Spis treści

  1. El Niño powróciło po kilku latach
  2. El Niño – rekordowe upały w 2024 roku
  3. Czym jest zjawisko El Niño?

El Niño powróciło po kilku latach

Po kilku latach obecności zjawiska La Niña, na Oceanie Spokojnym pojawiło się przeciwieństwo, czyli El Niño, który może prowadzić do naprawdę ekstremalnych zmian w pogodzie. O obecności El Nino informują naukowcy z amerykańskiego rządowego Centrum Prognozowania Klimatu.

"Zjawisko El Niño już jest obecne i oczekuje się, że będzie się stopniowo wzmacniać do zimy 2023-24 na półkuli północnej" - ostrzegają w swojej analizie Amerykanie.

Agencja Reuters zwróciła uwagę, że zjawisko El Niño przyniesie ekstremalne warunki pogodowe, prawdopodobnie jeszcze w tym roku. - Od cyklonów tropikalnych wirujących w kierunku wrażliwych wysp Pacyfiku, przez obfite opady deszczu w Ameryce Południowej, po suszę w Australii - informują.

CZYTAJ TAKŻE: Leśnik szedł po lesie. Drzewo zaczęło wydawać dziwne dźwięki [WIDEO]

El Niño – rekordowe upały w 2024 roku

Eksperci jednogłośnie podkreślą, że zjawisko nasili wzrost globalnej temperatury. Według nich rok 2024 będzie rekordowy pod względem średniej temperatury na świecie.

Nowy rekord globalnej temperatury w przyszłym roku jest zdecydowanie prawdopodobny - powiedział Adam Scaife z brytyjskiej agencji meteorologicznej Met Office.

Takie prognozy mają są bardzo realne, ponieważ w 2016 roku, gdy na świecie również zmagano się ze zjawiskiem El Niño, odnotowywano rekordy ciepła.

Czym jest zjawisko El Niño?

El Niño jest zjawiskiem pogodowym, które polega na utrzymywaniu się wysokiej, ponadprzeciętnej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Kiedy El Niño powstaje wpływa na warunki meteorologiczne niemal we wszystkich częściach świata. Odpowiada zarówno za mordercze susze w Australii, Indonezji, a także Azji, jak i ponadprzeciętne opady deszczu w Ameryce Południowej, i części Stanów Zjednoczonych, Afryki, czy Azji Środkowej.

ZOBACZ: Wyciek gazu w Ropczycach. Akcja wciąż trwa, ewakuowano mieszkańców

Hurgada: rekin zjadł rosyjskiego turystę. Jest oficjalne potwierdzenie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE